Ignoble 2015

 

Kolejna edycja rozdania nagród parodiujących nagrodę Nobla za nami.

17 września 2015 roku odbyła się jubileuszowa, 25. rocznica rozdania Ignobli, satyrycznych odpowiedników nagrody Nobla. Jak co roku nagrodą zostali wyróżnieni autorzy najbardziej absurdalnych badań, które z początku śmieszą, ale koniec końców mają skłaniać do refleksji.

Oto lista zwycięzców:

Chemia: zespół naukowców z University of Western Australia – za wynalezienie sposobu odgotowania jajka.

[Można to zrobić tylko częściowo, ale się da]

Fizyka: naukowcy z Georgia Institute of Technology – za odkrycie, że prawie wszystkie ssaki oddają mocz przez 21 sekund.

[Było o tym na fanpejdżu UBW. Odpowiada za to grawitacja i przepływność dróg moczowych]

Literatura: naukowcy z Max Planck Institute for Psycholinguistics – za odkrycie, że słowo huh (hę?) istnieje w prawie każdym języku świata oraz odkrycie, że nie wiadomo dlaczego tak jest.

[Hę?]

Zarządzanie: badacze z Singapore Management University – za odkrycie, że osoby na stanowiskach zarządzających już za młodu rozwinęły w sobie zainteresowanie do podejmowania ryzyka przez to, że były świadkami katastrof naturalnych, które ich jednak bezpośrednio nie dotknęły.

[Gdy dotykają, to często takie osoby nie mają już później szansy nawet na pracę, a co dopiero awans]

Ekonomia: policja w Bangkoku – za przyznawanie premii policjantom, którzy odmawiają brania łapówek.

[W przyszłym roku nominację otrzymają polscy kontrolerzy biletów]

Medycyna: naukowcy z Kimata Hajime Clinic i Comenius University – za eksperymenty badające biomedyczne korzyści lub konsekwencje intensywnego całowania się (lub wykonywania innych intymnych czynności interpersonalnych).

[W przeciwieństwie do badań z ostatniej pozycji na liście, tutaj prawdopodobnie zgłosiła się masa chętnych]

Matematyka: badacze z University of Vienna – za próbę obliczenia czy władający Marokiem w XVII i XVIII wieku sułtan Mulaj Ismail mógł spłodzić 888 dzieci jak głosi legenda.

[Mógł]

Biologia: naukowcy z University of Chile – za eksperymenty z kurczakiem, który z doczepionym do ogona kijem chodzi rzekomo tak jak dinozaury.

[Było na UBW, zobaczcie tę drag queen]

Medycyna diagnostyczna: lekarze ze szpitala Stoke Mandeville Hospital – za odkrycie, że doskonałą metodą wykrywania zapalenia wyrostka robaczkowego u pacjenta jest wożenie go samochodem po progach zwalniających.

[I to jest jedna z rzeczy, których przegapienia człowiek żałuje najbardziej. Co roku w okolicy Świąt bożego Narodzenia pismo British Medical Journal publikuje tego typu badania. Ale nic to – spróbujemy następnym razem. Tymczasem Szanowni Czytelnicy mogą poczytać o innym badaniu, które pojawiło się w BMJ w okolicy Świąt w 2014 roku]

Fizjologia i entomologia: Justin Schmidt – za stworzenie skali bólu Schmidta opisującej stopień bólu towarzyszący ukąszeniom różnych owadów oraz Michael L. Smith, który użądlił się pszczelimi żądłami w 25 różnych miejsc, by sprawdzić, które z nich boli najbardziej.

[Nozdrza – wiemy to choćby stąd].