Ignoble 2014: Mózg człowieka widzącego na grzance twarz Jezusa

 

24. edycja rozdania tzw. antynobli już za nami.

W końcu się doczekaliśmy. Po roku oczekiwania rozdano kolejne Ignoble. Ceremonia przyznania nagród za odkrycia naukowe, „które na pierwszy rzut oka bawią, a po chwili skłaniają do myślenia” odbyła się na Uniwersytecie Harvada. Oto lista tegorocznych laureatów oraz ich osiągnięć:

FIZYKA: Kiyoshi Mabuchi z Uniwersytetu Kitasato w Japonii, wraz z zespołem – za zmierzenie siły tarcia pomiędzy podeszwą a skórką od banana i pomiędzy skórką od banana a podłogą w momencie nastąpienia na skórkę od banana leżącą na podłodze.

NEUROLOGIA: Kang Lee z Uniwersytetu Toronto w Kanadzie, wraz z zespołem – za próbę zrozumienia, co dzieje się z mózgiem, gdy człowiek widzi twarz Jezusa na grzance.

PSYCHOLOGIA: Peter Jonason z University of Western Sydney w Australii, wraz z zespołem – za zebranie dowodów na to, że osoby siedzące po nocach popadają częściej w samouwielbienie, manipulują innymi i mają psychopatyczne tendencje w porównaniu do ludzi wstających wcześnie rano.

ZDROWIE PUBLICZNE: Jaroslav Flegr z Uniwersytetu Karola w czeskiej Pradze, wraz z zespołem – za badania mające ustalić czy posiadanie kota może stanowić zagrożenie dla zdrowia psychicznego człowieka.

BIOLOGIA: Vlastimil Hart z Czeskiego Uniwersytetu Gospodarstwa Wiejskiego, wraz z kolegami – za dokładne udokumentowanie tego, że podczas defekacji i urynacji psy preferują ustawianie swoich ciał wzdłuż linii geomagnetycznych Ziemi biegnących w kierunkach północnym i południowym.

SZTUKA: Marina de Tomasso z Uniwerstytetu w Bari we Włoszech, wraz z kolegami – za wykazanie, że ludzie odczuwają większy ból patrząc na brzydki niż na ładny obraz, gdy w ich dłoń skierowana zostaje silna wiązka promienia laserowego.

EKONOMIA: Działający przy włoskim rządzie Narodowy Urząd Statystyczny – za dumne przewodnictwo w wypełnianiu misji powierzonej każdemu krajowi przez Unię Europejską, by w oficjalnych danych o PKB uwzględniać przychody z prostytucji, handlu narkotykami, przemytu oraz innych, niezgodnych z prawem transakcji finansowych zawieranych pomiędzy osobami, które przystąpiły do nich z własnej woli.

MEDYCYNA: Ian Humphreys z Michigan State University w USA, wraz z kolegami – za tamowanie trudnych do opanowania krwotoków z nosa za pomocą plastrów wędliny wieprzowej.

BADANIA ARKTYKI: Eigil Reimers z Uniwersytetu w Oslo w Norwegii, wraz z kolegami – za badania mające sprawdzić reakcję reniferów na ludzi przebranych za niedźwiedzie polarne
[zakład o 2 dychy, że oprócz ludzi i reniferów w tych badaniach uczestniczyły także destylaty]

ODŻYWIANIE: Raquel Rubio z IRTA w Hiszpanii, wraz z kolegami – za badania pt. Charakterystyka bakterii kwasu mlekowego wyizolowanych z niemowlęcego kału jako potencjalny inicjator kultur probiotycznych w fermentującej kiełbasie.

W wywiadzie udzielonym BBC News twórca całego zamieszania, Marc Abrahams, wyznał, że do konkursu nadesłano 9000 [!] zgłoszeń, w tym 10-20% to autonominacje, spośród których rzadko którakolwiek kiedykolwiek wygrywa.

Głównie z powodu chęci bycia zabawnym za wszelką cenę. Ci, którzy wygrywają, podchodzą do tego tematu chyba z zupełnie innej strony, dopiero po jakimś czasie orientują się, że to, co robią, jest w gruncie rzeczy całkiem zabawne.

A które badania według Was szczególnie zasłużyły na wyróżnienie? Czy było lepiej niż w zeszłym roku? A może o którymś z odkryć chcielibyście przeczytać w szczegółach? Piszcie śmiało w komentarzach.