Ig Noble 2012

Nagrody za najbardziej absurdalne badania przyznane.

PSYCHOLOGIA: Anita Eerland i Rolf Zwaan za odkrycie, że przechylanie w lewo sprawia, iż wieża Eiffla wydaje się mniejsza.

POKOJOWA: Firma SKN z Rosji za przerabianie starej amunicji na diamenty.

AKUSTYKA:: Kazutaka Kurihara i Koji Tsukada za skonstruowanie maszyny, która utrudnia ludziom wypowiadanie się przez emitowanie ich własnych słów z niewielkim opóźnieniem.

NEUROBIOLOGIA: Craig Bennett, Abigail Baird, Michael Miller i George Wolford za odkrycie, że neurobiolodzy przy pomocy specjalistycznej aparatury i statystyki potrafią wykryć istotną aktywność mózgu nawet u martwego łososia.

CHEMIA: Johan Pettersson za wyjaśnienie dlaczego u niektórych mieszkańców szwedzkiej miejscowości Anderslöv włosy zmieniły kolor na zielony.

LITERATURA: The US Government General Accountability Office za stworzenie raportu o raportach opisujących raporty, które zalecają przygotowanie raportów o raportu o raporcie o raportach o raportach.

FIZYKA: Joseph Keller i Raymond Goldstein oraz Patrick Warren i Robin Ball [UK] za obliczenie równowagi sił, które kształtują i poruszają włosy spięte w tzw. „koński ogon”.

DYNAMIKA PŁYNÓW: Rouslan Krechetnikov i Hans Mayer za zbadanie dynamiki falowania płynów mające na celu wyjaśnienie co się dzieje w filiżance kawy kiedy jest niesiona przez człowieka.

ANATOMIA: Frans de Waal i Jennifer Pokorny za odkrycie, że szympansy rozpoznają się nawzajem po fotografiach swoich pośladków.

MEDYCYNA: Emmanuel Ben-Soussan i Michel Antonietti za sformułowanie zasad mających zapobiec eksplozji pacjenta w trakcie kolonoskopii.

Źródłosłów: https://www.facebook.com/wiemwszystko/posts/531532666873343
Na zdjęciu znajduje się oficjalna „maskotka” Towarzystwa Ignoblowców.