Faktlista – Kim Dzong-Il

18 faktów z życia Kim Dzong-Ila.

1. Jego narodziny zwiastowała podwójna tęcza.
Według oficjalnej biografii, Kim Dzong-Il urodził się w tajnej bazie wojskowej na górze Baekdu w trakcie wojny koreańsko-japońskiej. Narodziny zostały przepowiedziane przez podwójną tęczę i gwiazdę, które pojawiły się w tym dniu na niebie. Prawda jednak nie jest tak poetycka – sowieckie archiwa podają, że Kim urodził się w syberyjskiej wiosce Wiatskoje w 1941 roku.

2. Był wielkim fanem zjeżdżalni wodnych.
Na zdjęciu satelitarnym widać system niedorzecznie wręcz poskręcanych zjeżdżalni wodnych w jednej, z przynajmniej siedemnastu posiadłości, których właścicielem był Kim.

3. Bał się latać.
Podobnie jak ociec, Kim bał się latać samolotami, dlatego podróżował w opancerzonych pociągach. Zmarł w jednym z takich pociągów.

4. Porywał ludzi o niskim wzroście.
Jeden z byłych nauczycieli Kima wyznał, że przywódca, używając ulotek reklamujących eliksir wzrostu, zwabiał niskich ludzi w pułapki. Następnie ludzi tych wywożono na „bezludne wyspy”, by „wyeliminować słabe ogniwa”.

5. Największy sportowiec w dziejach.
Państwowe media podały, że w 1994 roku Kim Dzong-Il osiągnął w golfie wynik, jakiego nie uzyskał żaden gracz na świecie – zaliczył jedenaście dołków za pierwszym uderzeniem, kończąc z łącznym wynikiem 38 punktów. Na uwagę zasługuje fakt, że Kim nigdy wcześniej nie grał w golfa.

6. Potrafił kontrolować pogodę.
Wedle plotek, rozpowszechnianych przez samego Kima, umiał on wywoływać deszcz, jeśli tylko miał taki kaprys.

7. Porwał dwóch reżyserów filmowych, by nakręcili mu remake Godzilli.
Kim Dzong-Il kochał filmy; w swojej kolekcji miał ponad 20 000 tytułów. Napisał poradnik „O sztuce filmowej”, z którego mieli korzystać północnokoreańscy filmowcy. Najwyraźniej słabo im szło, skoro niezadowolony przywódca postanowił nakręcić film po swojemu. W tym celu rozkazał porwać dwójkę uznanych, południowokoreańskich reżyserów, a następnie zmusił ich do nakręcenia remake’u Godzilli. Film zatytułowany Plugasari ukazał się dopiero, gdy – zmuszeni do tego przez Kima – reżyserowie po latach spędzonych w obozie pracy, zawarli związek małżeński. W 1986 roku dwójce udało się zbiec do Wiednia i schronić w amerykańskiej ambasadzie.

8. Podejrzewany o o zabicie pięcioletniego brata.
Młodszy brat Dzong-Ila – Kim Shu-Ra – mając pięć lat, utonął w basenie rodzinnej posiadłości Kimów w Pyongyang. Sowieckie raporty zawierały informacje o tym, że późniejszy przywódca mógł być odpowiedzialny za ten wypadek.

9. Wydawał 700 tysięcy dolarów rocznie na koniak.
Według informacji Dr. Jerolda Posta – byłego psychologa CIA – Kim Dzong-Il był wielkim smakoszem koniaku Hennessy. W Korei Północnej butelka tego trunku kosztuje ok. 630 dolarów za butelkę; dla porównania – średnia roczna pensja to ok. 900 dolarów. Kim wydawał co roku od 650 do 720 tysięcy dolarów na Hennessy’ego.

10. Nie korzystał z toalet, ponieważ nie musiał.
Z oficjalnej biografii Kima, zamieszczonej na stronie internetowej dowiedzieć się można było, że nie musiał się wypróżniać.

11. Jego syn – obecny przywódca – Kim Dzong-Un ma obsesję na punkcie ligi NBA.
I ubóstwia Kobe Bryanta – gracza Los Angeles Lakers. Byli przyjaciele ze szkoły w Szwajcarii, w której uczył się Kim mówią, że sam podczas gry „bardzo się angażował”, choć wobec kobiet był nieśmiały.

12. Uważał się za eksperta od internetu.
Mimo że w Korei Północnej używanie telefonu i internetu było bardzo ograniczone, to Kim uważał się za specjalistę od komunikacji. – Jestem ekspertem od internetu – miał powiedzieć południowokoreańskiemu prezydentowi w 2007 roku. – Można podłączyć strefę przemysłową, ale podłączenie innych regionów Północy powodowałoby różne problemy.

13. Zmuszał swoich współpracowników do uzależniania się od leków.
Jeden z byłych współpracowników Kima napisał w swojej książce, ze Ukochany Przywódca zmuszał swoich współpracowników do łykania tych samych środków przeciwbólowych co on, żeby w razie czego nie tylko on się uzależnił.

14. Jadł mięso z osła.
Jeden z byłych szefów kuchni Kima wyjawił w 2004 roku, że przywódca stał się smakoszem francuskich win, homarów i oślego mięsa.

15. Kim posiadał wiele tytułów.
Oto niektóre z nich: Świecąca Gwiazda Góry Paektu, Prowadzący Promień Słońca, Drogi Przywódca, Szanowany Przywódca, Oświecony Przywódca, Słońce Socjalizmu, Wspaniałe Słońce Życia, Wspaniały Człowiek Który Zstąpił Z Niebios, Triumfujący Generał I Ostateczne Wcielenie Rewolucyjnej Miłości.

16. Miał bzika na punkcie ryżu.
Według siostrzeńca pierwszej żony Kima, Lee Young Nam, każde ziarenko ryżu, które jadł Kim, było uprzednio dokładnie sprawdzane przez damski personel pod kątem długości, wagi i koloru.

17. Wymyślił hamburgery.
Północnokoreańska gazeta Minjou Joson doniosła, ze Kim Dzong-Il wynalazł mięso pomiędzy dwoma kawałkami pieczywa i założył fabryki produkujące ten wynalazek w celu wykarmienia studentów i nauczycieli. Znając antyamerykańskie nastroje Korei Północnej nietrudno się domyślić, że „wynalazkiem” tym był po prostu hamburger.

18. Zmuszał kobiety do operacji plastycznych.
Jeden z raportów donosił, że Kim zmuszał kelnerki w restauracjach w Pyongyang do upodabniania się do „zachodnich” kobiet poprzez operacje plastyczne.

Raz, dwa, trzy Kim Dzong-Il patrzy.

Żródłosłów: http://www.huffingtonpost.co.uk/2011/12/19/kim-jong-il-18-strange-facts_n_1157276.html