Donald Bezporty

„Donald, gdzie porty twe?”, czyli teorie o wygnaniu Kaczora Donalda z Finlandii.

Pewnie sporo z Was słyszało o tym, że z powodu emanowania pindolem (którego w gruncie rzeczy nie widać) Kaczor Donald został relegowany  z Finlandii (tak, relegowany, kiedyś usłyszałem to słowo w „Klanie” i pamiętam je do dziś). Co prawda relegacja oznacza usuwanie ucznia ze szkoły, ale Donald poszedł o dwa kroki dalej i został usunięty z całego kraju, więc darujmy sobie konwenanse. Jakim cudem mu się to udało, skoro jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i wpływowych postaci z kreskówek? – zapytacie. A ja Wam odpowiem. I to dwa razy.

Wieść nieraz niesie, że komiksy z Kaczorem Donaldem zostały z Finlandii wycofane, bo ów nie nosi spodni. Wydaje się to całkiem logiczne, w końcu Donald jest postacią z kreskówki, a kreskówki skierowane są w większości do dzieci i chyba żaden troskliwy rodzic nie chciałby, by jego dziecko oglądało kaczora biegającego bez spodni. Wystarczy, że stary gania po domu w samych slipach. I mimo że wydaje się to logiczne, to jest nieprawdą. Jest to ten typ informacji, których historia zaczyna się żartem, a kończy – serio, przynajmniej w połowie. Emisji Kaczora Donalda nie zakazano w Finlandii dlatego, że nie nosi spodni. Zakazano więc, siłą rzeczy, z innego powodu.

O związkach Kaczora Donalda z Finlandią zrobiło się głośno pod koniec lat 70. XX wieku. W roku 1978 helsiński Komitet ds. Młodzieży zdecydował, że nie będzie już finansował dostaw komiksów do klubów młodzieżowych i innych placówek, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze zainwestuje w „kulturę o wyższej dla dzieci i młodzieży wartości”. Podczas jednego z posiedzeń Komitetu ktoś zażartował, że Donald nie jest właściwym bohaterem do naśladowania, bo nie nosi spodni, żadna z postaci w jego bajkach nie ma ślubu i występuje w nich podstarzały jegomość, kąpiący się regularnie w stercie pieniędzy.

Mimo ewidentnie żartobliwego wydźwięku owej wypowiedzi, francuska agencja informacyjna AFP opublikowała ją u siebie, dając tym samym początek legendzie o skazanym na wygnanie kaczorze bez spodni.

Źródłosłów: http://www.hs.fi/english/article/BACKGROUND%20When%20iAamulehtii%20rejected%20Mickey%20Mouse/1135226493581
Źródłozdjęć: http://cheezburger.com/6632419328