Pierwsza świnka morska na obrazie

draw me like one of your guinea girls

Nie w peruwiańskich jaskiniach ani świątyniach Inków, ale na flamandzkim obrazie pochodzącym z okolic 1580 roku znajduje się pierwsza, namalowana świnka morska.

Świnka morska, mimo że urocza, to nie należy do najpopularniejszych zwierząt, goszczących w sztuce (prędzej na talerzu). Śmiało, przypomnijcie sobie, kiedy ostatnio widzieliście świnkę morską na obrazie w Luwrze, na Wyspie Wielkanocnej albo słyszeliście o niej na konkursie chopinowskim. No właśnie. Ale mimo to jakiś Flamandczyk uznał te zwierzaki za wystarczająco ciekawe, by pod koniec XVI wieku jedno z nich umieścić na obrazie.

Malunek przedstawia trójkę elżbietańskich dzieci, z których środkowe trzyma na rękach rzeczonego zwierzaka. Według brytyjskiej National Portrait Gallery może to być pierwszy obraz, na którym przedstawiono świnkę morską. Nie wiadomo, kto jest jego autorem, ale dzieło, pochodzące z prywatnej kolekcji, będzie można oglądać w dn. 10 października 2013 – 5 stycznia 2014 podczas wystawy poświęconej królowej Elżbiecie I i jej poddanym.

Swoją drogą ciekawe skąd pochodziła świnka, czym się zajmowała, co lubiła robić w wolnym czasie, jakie były jej ulubione potrawy.