Faktlista – RMS Titanic

15 faktów na temat Titanica.

1. Na Titanicu było 20 szalup ratunkowych dla łącznej liczby 1178 ludzi oraz 3560 kamizelek ratunkowych i 49 boi ratunkowych.

2. Jedną z osób, które przeżyły katastrofę była aktorka kina niemego – Dorothy Gibson. Nakręciła ona film pt. „Uratowana z Titanica” (Saved From Titanic), ale jedyna taśma z filmem spłonęła w pożarze w 1914 roku. Historycy filmowi uważają, że jest to jedna z największych strat epoki kina niemego.

3. Po wyjściu z portu w Southampton Titanic wszedł na kurs kolizyjny z nowojorskim statkiem SS City, jednak szybka reakcja holowników pozwoliła na uniknięcie kolizji.

4. W pobliżu miejsca katastrofy obecne były 2 statki. Pierwszy – SS Californian, odległy o 15 mil – nie odpowiedział na sygnał o pomoc. Drugim był Samson – norweski szkuner znajdujący się pomiędzy Titanikiem a SS Californian. Badacze twierdzą, że statek ten nie popłynął Titanikowi na pomoc, bo znajdował się tam w celu nielegalnego połowu fok.

5. Geraldine Somerville, kobieta grająca matkę Harry’ego Pottera, jest również jedną z głównych bohaterek mini-serialu „Titanic” nadawanego przez telewizję ABC.

6. Gazeta Daily Mail podała ceny biletów za poszczególne klasy kajut na Titanicu. Klasa pierwsza-luksusowa – 870 funtów (dzisiejsze 50 000 dolarów), klasa pierwsza-zwykła – 30 funtów (1724 dolary), klasa druga – 12 funtów (690 dolarów), klasa trzecia – od 3 do 8 funtów (od 172 do 460 dolarów).

7. Frederick Fleet był osobą, która zauważyła górę lodową z bocianiego gniazda i zaalarmowała mostek.

8. Korzystanie z basenu pokładowego kosztowało 1 szylinga. W cenie zawierało się również wypożyczenie kostiumu kąpielowego. Kobiety i mężczyźni nie mogli przebywać w basenie jednocześnie.

9. Koszt przesłania telegramu z pokładu statku: 12 szylingów i 6 pensów (36 dolarów) za pierwsze 10 słów – każde następne słowo kosztowało 9 pensów. Ponad 250 telegramów zostało odebranych i wysłanych w trakcie rejsu.

10. Douglas Spedden miał 6 lat, gdy pielęgniarka niosła go z pokładu statku do szalupy ratunkowej i mówiła, że oboje udają się „na wycieczkę do gwiazd”. Uratowano go, lecz 3 lata później Douglas został potrącony przez samochód i zmarł. Był to jeden z pierwszych zarejestrowanych wypadków samochodowych w stanie Maine.

11. Najbogatszym człowiekiem na pokładzie Titanica był pułkownik John Jacob Astor IV; katastrofy nie przeżył. Jego majątek wyceniano na ok. 100 mln dolarów.

12. Najstarszym rangą oficerem, który przeżył katastrofę był drugi oficer Charles Herbert Lightoller. Najpierw przejął sterowanie przewróconym statkiem, a następnie pomógł w uratowaniu ok. 30 pasażerów. Sam był ostatnim, który został uratowany przez statek RMS Carpathia. Pułkownik służył potem w piechocie brytyjskiej podczas I wojny światowej i pomagał w odwrocie żołnierzy spod Dunkierki w czasie Drugiej. Kenneth Moore grał go w filmie o Titanicu z 1958 roku – „A Night to Remember”, a Johnatan Philips w „Titanicu” z 1997 roku.

13. Największe zbiory pamiątek po Titanicu znajdują się w muzeach Pigeon Forge w stanie Tennessee i Branson w stanie Montana.

14. Wszyscy członkowie orkiestry Titanica zginęli. Odnaleziono 3 spośród ośmiu ciał. 2 tygodnie po śmierci swojego syna ojciec Johna Hume’a Law otrzymał rachunek wystawiony przez firmę C.W. and F.N. Black, która zatrudniła orkiestrę. Opiewał on na kwotę pięciu szylingów i czterech pensów, a firma domagała się opłaty za garnitur. Zgodnie z relacjami świadków orkiestra (składająca się z samych mężczyzn) grała do samego końca, a ostatnią piosenką była “Nearer My God to Thee.”. Aby pomóc rodzinom muzyków, którzy zginęli w katastrofie, 9 maja 1912 roku w nowojorskim Apollo Club zorganizowano koncert charytatywny.

15. Dziesięciu członków załogi, którzy przeżyli katastrofę, popełniło samobójstwo. Jako pierwsza życie odebrała sobie stewardessa Annie Robinson. 2 lata po wypadku kobieta płynęła przez Atlantyk z wizytą do swojej córki i wyskoczyła za burtę statku, gdy ten wpłynął w gęstą mgłę.

Źródłosłów: http://www.washingtontimes.com/news/2012/apr/9/list-20-facts-about-titanic
Żródłozdjęć: http://wordhits.wordpress.com/2012/04/15/titanic-reads-a-night-to-remember