Dlaczego kobiety nie lubią niedźwiedzi?

W sumie to nie wiadomo.

Już od ponad stu lat naukowcy próbują wyjaśnić dlaczego ludzie są mniej owłosieni od swoich naczelnych krewnych. Popularna teoria głosi, że nasze ubogie owłosienie zawdzięczamy kobietom… Kobiety bowiem, decydując się na mniej owłosionego partnera, zmniejszały ryzyko, że w pakiecie z nim otrzymają również wszy lub inne pasożyty, które owłosioną klatkę piersiową nazywają domem.

Najnowsze badania wskazują, że tzw. „teoria ochrony przed pasożytem” może być niewystarczająca, by wyjaśnić znikome owłosienie u ludzi. Z publikacji, która 13 września ukazała się online w piśmie Archives of Sexual Behavior można wywnioskować, że kobiety preferują raczej słabo owłosionych mężczyzn.

„Z perspektywy przystosowania ewolucyjnego, słabo owłosieni mężczyźni powinni podobać się kobietom mieszkającym na obszarach (lub wywodzącym się z kultur), w których żyją duże ilości pasożytów.”, napisał w e-mailu przesłanym do redakcji LiveScience Pavol Propkop, profesor biologii na uniwersytecie Trnava na Słowacji. „Mimo że porównaliśmy ze sobą kobiety z dwóch krajów, to ich upodobania przedstawiały się podobnie”.

Prokop zapytał 161 kobiet z Turcji i 183 ze Słowacji o to, czy wolą mężczyzn z owłosioną czy nieowłosioną klatką piersiową. Aby badania były jak najrzetelniejsze, kobiety oceniały tych samych mężczyzn – z owłosieniem, a następnie wygolonych.

Turcja i Słowacja zostały wybrane do badań ze względu na różnicę w zachorowalności na choroby pasożytnicze (malaria, denga) ludzi je zamieszkujących. Uczeni oczekiwali, że tureckie kobiety – bardziej wyczulone na obecność pasożytów – częściej wskazywać będą na mniej owłosionych mężczyzn niż ich odpowiedniczki ze Słowacji, gdzie pasożyty występują rzadziej.

Ku zdziwieniu badaczy, kobiety w obu grupach wybierały mężczyzn ze słabo owłosioną klatką. Jedynie 20% kobiet uznało zarośniętą klatkę piersiową mężczyzny za atrakcyjną.

Potrzeba więcej badań, by obalić teorię zależności występowania zewnętrznych pasożytów od stopnia owłosienia, przyznał Prokop. Wcześniejsze badania sugerowały, że upodobania kobiet różnią się w zależności od regionu świata – np. kobiety z Kamerunu preferują mężczyzn bardziej zarośniętych, podczas gdy kobiety z Chin, Nowej Zelandii i Kalifornii wolą mężczyzn z rzadszym owłosieniem. Jeszcze inne badanie mówi, że zarośnięci mężczyźni są atrakcyjniejsi dla kobiet, które znajdują się w płodnej fazie cyklu menstruacyjnego w przeciwieństwie do kobiet w okresie mniej płodnym, preferujących mężczyzn skąpo owłosionych.

Źródłosłów: http://www.livescience.com/23810-women-male-body-hair.html