Wytrzymałość klocka LEGO

LEGO-Piza

Kilka miesięcy temu na Reddicie pojawiło się pytanie o wytrzymałość pojedynczego klocka LEGO. Na prośbę BBC sprawą zajęli się uczeni z Open University.

Być może niektórzy już o tym słyszeli, a inni się nad tym zastanawiali – ale ile innych klocków jest tak naprawdę w stanie udźwignąć jeden klocek LEGO? Dużo. Moglibyście stanąć na nim we dwójkę, a on i tak powiedziałby: „Bitch, please”.

Czyli jakiej dokładnie siły potrzeba, by zniszczyć jeden klocek LEGO?

Dr Ian Johnston – matematyk i inżynier, wykładowca Open University – odpowiedział na to pytanie przy pomocy maszyny hydraulicznej. Ustawił on klocek o wymiarach 2x2cm na metalowej płytce, położył na klocku czujniki mierzące siłę nacisku, włożył okulary ochronne, udał się do pokoju obok i rozpoczął eksperyment.

Klocek wytrzymał nacisk 3500 niutonów (350 kg) i pękł dopiero przy ponad czterech tysiącach. A właściwie to został zgnieciony i wyglądał jak „kawałek camemberta”. Badacze byli pod wrażeniem materiału użytego do wykonania klocka.

Ustalono, że maksymalny nacisk dla jednego klocka wynosi 4 240 niutonów, czyli 432 kg.

To znacznie więcej niż wysokość Rys

Jeśli podzielimy to przez masę jednego klocka – 1,152 g – otrzymamy 375 000 innych klocków, które klocek na dole będzie w stanie udźwignąć. Niedoścignione marzenie cheerlederek.

Wieża z takiej liczby klocków przewyższałaby o 1000 metrów Rysy i o jakieś 3588 metrów najwyższego człowieka w Polsce. Gdyby tylko możliwe było jej postawienie.

„Nie ma szans, by postawić taką wieżę”

Dr Johnston rozwiewa wątpliwości. „Zanim pierwszy klocek zostałby zmiażdżony pod ciężarem innych, wieża wygięłaby się i złamała. Poza tym należy mieć na uwadze, że nacisk w laboratorium rozkładaliśmy możliwie najrówniej na każdą ze ścian klocka”.

„Aby wieża o wysokości 3,5 km mogła stać, jej odchylenie w centralnym punkcie nie mogłoby być większe niż 2 mm”.

Cue Duncan Titmarsh – jeden z trzynastu licencjonowanych budowniczych LEGO – tłumaczy, że pierwsze problemy wystąpiłyby już na wysokości 3-4 metrów.

Co ciekawe, wg dr. Johnstona klocek o wymiarach 2×4 cm zapadłby się wcześniej, natomiast klocek 1×2 wytrzymałby jeszcze większy nacisk.