Ucz się, to się nie skurczysz

Mistrz skurczenia

Szkoła lekiem przeciwko kurczeniu się na starość.

Jesteś krótki? Nie pal. Albo zacznij się uczyć. Przynajmniej jeśli jesteś jeszcze w szkole podstawowej lub średniej.

Badacze z uniwerstytetów Southern California, Harvard i Peking doszli do wniosku, że ludzie, którzy ukończyli powyższe szkoły są na starość średnio o 2 centymetry wyżsi niż ludzie, którzy nie przeszli przez ten etap edukacji, pisze brytyjski The Telegraph.

Około 30. roku życia ludzie zaczynają się kurczyć. Zmiany w kręgosłupie i kościach powodują, że mężczyźni w chwili śmierci są krótsi średnio o 3,3 cm niż gdy byli w sile wieku.

Do tej pory badania skupiały się głównie na relacji zdrowia do kurczenia się z wiekiem, natomiast zespół naukowców pod wodzą profesora Johna Straussa odkrył jak ważne w tym kontekście są wybory dokonywane we wczesnym życiu.

Badacze dowiedli, że ci, którzy tracili z wiekiem więcej centymetrów, radzili sobie gorzej w testach pamięci, podstawowych obliczeniach arytmetycznych, jak również mieli problem z kojarzeniem dat.

Mieszkańcy miast tracą statystycznie mniej centymetrów od mieszkańców terenów wiejskich – średnio o 0,9 cm, jeśli ukończyli edukację podstawową i kolejny 1 cm w przypadku ukończenia szkoły średniej.

U kobiet centymetry wyglądają nieco inaczej – 0,6 dla podstawówki i aż 3,8 cm różnicy dla szkoły średniej.

Kolejny dobry powód, żeby się uczyć.