Topiony, żółty, pleśniowy, kradziony

Ser cieszy się największym wzięciem złodziei.


Nie wołowina Kobe, nie renomowana whiskey, lecz ser jest najczęściej kradzionym rodzajem pożywienia.

Tak wynika z badania przeprowadzonego przed brytyjskie Centrum Badań nad Handlem Detalicznym. W badaniu wzięło udział 1187 przedstawicieli 250 000 placówek detalicznych z 43 krajów. Liczby dowiodły, że z półek sklepowych w niewyjaśnionych okolicznościach znika 4% sera.

„Największym zagrożeniem są nie tylko sklepowi złodzieje, ale i pracownicy sklepów”, mówi w rozmowie telefonicznej dr Joshua Bamfield – dyrektor Centrum.

Dr Bamfield nie jest specjalnie zdziwiony, gdyż wobec szybko rosnących cen ser „jest dochodowym towarem dla drobnych złodziejaszków”.

„Cała kwestia nie robija się tylko o to, że złodziej potrzebuje sera, więc idzie do sklepu i go kradnie. Wiele kradzieży wynika z chęci odsprzedaży sera restauracjom lub innym sklepom”.

Innymi produktami zagrożonymi kradzieżą są: świeże mięso, czekolada, alkohol, owoce morza i pokarm dla niemowląt.

Mimo tego, że National Retail Federation (największe na świecie stowarzyszenie dla osób związanych z handlem detalicznym) prowadzi statystyki rocznych kradzieży w sklepach, to nie sprawdza już, jakie towary są kradzione najczęściej.

„To niewiarygodne. Gdy skontaktowałem się z jedną z największych sieci spożywczych w kraju i gdy powiedziałem im o wyniku badań, ich reakcja była podobna do mojej”, napisał Joseph LaRocca – przedstawiciel NRF – w korespondencji e-mailowej z serwisem Huffington Post.

LaRocca spodziewał się mniej wartościowego produktu na pierwszym miejscu. „Każdy sektor handlu detalicznego ma swoje >towary docelowe<. Gdybym miał typować, to obstawiałbym jednak gumę do żucia”, dodaje.

Biorąc pod uwagę jaki jest na niego popyt, miejsce sera na czele rankingu nie powinno dziwić. Wystarczy przypomnieć historię dwóch złodziejek z Oregonu, które ukradły goudę i ser pleśniowy o łącznej wartości 600 dolarów.

Ostatni fragment oryginału został pominięty celowo, bo ma małe powiązanie z serem.

Źródłosłów: http://www.huffingtonpost.com/2011/10/22/cheese-most-stolen-food_n_1024309.html
Żrółozdjęć: http://www.formaggiokitchen.com/shop/product_info.php?products_id=1825