Spiderman-maszynista

Maszynista-Man

Czy pajęcza sieć byłaby w stanie zatrzymać pociąg?

Ludzie dzielą się na tych, którzy w trakcie filmu o Spidermanie śledzą akcję, podziwiają efekty specjalne, itd. oraz tych, którzy zastanawiają się czy aby na pewno ta sieć wytrzyma (są jeszcze ci, którzy czekają na kolejne sceny z piersiami Kirsten Dunst w roli głównej, ale nie o nich będzie mowa – ani o piersiach, ani ludziach).

Grupa studentów fizyki z angielskiego uniwersytetu w Leicester postanowiła sprawdzić – jak donosi Daily Mail – czy pajęcza sieć jest na tyle wytrzymała, by zatrzymać rozpędzony pociąg, tak jak to miało miejsce w filmie Spider-Man 2.

Jest. Przynajmniej ta produkowana przez pająki Darwina.

Studenci obliczyli, że gdyby powiększyć sieć pająków z gatunku Caerostris darwini do rozmiaru filmowego, to byłaby ona w stanie zatrzymać jadący z pełną prędkością, składający się z czterech wagonów, pociąg nowojorskiego metra.

Przyszłym bohaterom zaleca się, by korzystali z licencjonowanych sieci pająków Caerostris darwini, ponieważ uchodzą one za najmocniejszy materiał biologiczny na świecie, 10 razy trwalszy niż Kevlar. W przypadku korzystania z tańszych zamienników wszelkie bohaterskie galopady mogą skończyć się tragicznie.

I nie używać bez wyraźnej potrzeby, bo będzie mandacik za nieuzasadnione zatrzymanie składu.