Przez Środek Ziemi Tours

The Tube

Gdyby człowiek wskoczył do tunelu prowadzącego z jednego końca Ziemi na drugi, to na drugim końcu znalazłby się w 42 minuty.

Tak twierdzi Marek Shegelski – profesor fizyki Uniwersytetu Northern British Columbia. I przy okazji porusza lawinę z dyskusją.

Jeśli pominąć takie drobnostki jak siła tarcia, ruch Ziemi, i parę innych, to podróż taką słomką, biegnącą przez środek Ziemi, potrwałaby nieco ponad 42 minuty. W związku z utratą prędkości do zera przy wylocie tuby, człowiek nie wyskoczyły z drugiej strony jak korek od szampana, tylko ruszyłby w drogę powrotną, napotykając po przeciwnej stronie na identyczną sytuację. W ten sposób podróżowałby w tę i z powrotem bez końca, jak wahadło.

Oczywiście budowa takiego tunelu nie jest możliwa (jeszcze). Sam fakt wstawienia w środek Ziemi rury o długości ponad 12 700 km jest już dość kłopotliwy, a po drodze czekałoby jeszcze na budowniczych rozgrzane do 6000 stopni Celsjusza jądro i materiał o różnej wytrzymałości, przez który należałoby się przebić.

Shegelski dodaje, że nawet jeśli tunel ominąłby jądro, to czas podróży nie zmieniłby się – przez siły grawitacyjne.