Perfekcyjna grzanka

Naukowcy opracowali przepis na tosta idealnego.

14 milimetrów grubości, 0,44g masła na 2,54cm², równe 216 sekund pieczenia, stosunek chrupkości z zewnątrz do wewnętrznej miękkości – 12:1.

Droga do perfekcji okazała się długa i usłana okruchami dwóch tysięcy kanapek. Dr Dom Lane przez tydzień próbował najróżniejszych ustawień – przechowywał, piekł oraz smarował pieczywo masłem, by otrzymać grzankę idealną. I otrzymał. Ze standardowego urządzenia o mocy 900 watów, wytwarzającego temperaturę 154 stopni Celsjusza wyskoczył w końcu tost doskonały – złotobrązowy, doskonale chrupiący na zewnątrz i miękki wewnątrz. Dokładnie po 216 sekundach.

Przy okazji Dr Lane’owi udało się ustalić, że podstawę idealnej grzanki stanowi białe pieczywo z ziarnami, wyjęte prosto z lodówki, w której panuje temperatura trzech stopni Celsjusza. Grzankę należy podgrzewać z obu stron jednocześnie – w tosterze, a nie na grillu – by zredukować nadmierne jej wysychanie. Grzankę należy smarować masłem niezwłocznie po wyjęciu z tostera, póki jest na tyle ciepła, by masło mogło swobodnie się na niej roztopić. Ważne jest, by użyć odpowiedniej ilości masła: „Zbyt dużo i tost zwiotczeje, za mało – ubytek wilgoci utraconej w trakcie pieczenia nie zostanie zrekompensowany”, tłumaczy Dr Lane.

Sam kształt grzanki nie wpływa na jej smak czy teksturę, ale może sprawiać, że pokrywa wierzchnia – masło lub inny rodzaj smarowidła – w momencie wkładania kanapki do ust osiądzie na policzkach i ustach jedzącego, uszczuplając w ten sposób ilość znajdującą się na samej grzance. Dlatego badacze doradzają przecięcie grzanki po przekątnej (co jest w zasadzie jedynym dopuszczalnym cięciem).
Talerz, na którym podawana będzie grzanka powinien mieć temperaturę 45 stopni Celsjusza. Temperatura ta pozwoli zminimalizować ilość wilgoci, tworzącej się zazwyczaj pod tostem w wyniku różnicy temperatur.

Balsam dla tosta

Kilka lat wcześniej, na zlecenie producenta masła Lurpak, naukowcy z uniwersytetu w Leeds, w toku 3-miesięcznych badań ustalili, jakie warunki muszą zostać spełnione, by masło stworzyło z tostem najbardziej udany rodzaj związku. Po pierwsze nie należy masła rozsmarowywać równomiernie. Po drugie konsystencja na poszczególnych obszarach grzanki powinna być różna, po to, by spożywający mógł cieszyć się urozmaiconymi doznaniami smakowymi, w związku z czym masło należy przechowywać w temperaturze pięciu stopni Celsjusza i rozprowadzać po powierzchni tosta tuż po wyjęciu z lodówki, do dwóch minut od opuszczenia przez tosta tostera.

Źródłosłów: Dailymail, BBC