Papugi są leworęczne

W większości.

Papugi, podobnie jak ludzie, decydują o swojej lewo- lub praworęczności. Z tym, że w przeciwieństwie do ludzi, papugi są w większości leworęczne, czy może raczej lewopazurne.

Niektóre gatunki papug, zanim dokonają ostatecznego wyboru, eksperymentują z wyborem dominującej strony.

Australijscy uczeni odkryli, że niemal każda z badanych przez nich papug posiadała jedną dominującą stronę: prawą albo lewą, zarówno przypadku skrzydła jak i nogi.

– Istnieje bliski związek między tym, którego oka używa papuga do patrzenia na jakiś przedmiot a łapą, którą go chwyta. Zasada ta panuje u większości gatunków papug, mówi Callum Brown, starszy wykładowca na uniwersytecie Macquari w Sydney, w którym prowadzono badanie.

– U niektórych gatunków jedna ze stron jest tak dominująca już na poziomie gatunkowym, że drugiej nie używają wcale.

Brown i jego koledzy przebadali 320 osobników z 16 gatunków żyjących w Australii, chcąc sprawdzić, którym okiem wyszukują jedzenia.

Na tej podstawie okazało się, że 47% papug jest leworęczne, 33% praworęczne, a reszta – oburęczna.

Warto dodać, że w trakcie badania niektóre młode osobniki nie miały jeszcze wybranej dominującej strony.

– Wśród kakadu żółtoczubych każdy dorosły osobnik był leworęczny. Ledwo opierzone młode jeszcze eksperymentowały z obiema stronami, mówi Brown.

– W końcu i one wybierały stronę lewą.

Dominująca strona u ludzi związana jest z dominacją jednej z półkul mózgowych nad drugą. Wygląda na to, że u papug półkula mózgowa nie ma wpływu na dominującą stronę.

Dość oczywiste jest, że w przypadku prostych zadań lub sytuacji wymagających bardziej złożonego myślenia, posiadanie jednej, dominującej strony – lewej lub prawej – jest bardziej pomocne w ich rozwiązywaniu”, mówi Brown.

I dodaje, że lateralizacja, tak jak komputer z dwoma procesorami, pozwala osiągnąć więcej możliwości dzięki wykonywaniu większej liczby zadań naraz.

„Uważamy, że z tym samym mamy do czynienia w przypadku papug”, kończy.

Źródłosłów: http://www.reuters.com/article/2011/02/03/us-parrots-hands-idUSTRE71277420110203