Pamiętliwe kozy

 

Nawet do 10 miesięcy kozy potrafią pamiętać czynności, których się nauczyły.

Kozy umieją szybko rozwiązywać skomplikowane zadania, a to, czego nauczyły się w trakcie tych zadań potrafią stosować jeszcze przez 10 miesięcy. Taki wniosek wysunęli szwajcarscy naukowcy z badań, które przeprowadzili na tych zwierzętach o prostokątnych źrenicach. Badacze nauczyli grupę kóz korzystania ze specjalnej dźwigni, po podniesieniu i opuszczeniu której zwierzęta otrzymywały jedzenie. Kozy, na swoje szczęście, radziły sobie zadziwiająco dobrze [i oszczędziły badaczom wizyt PETA].

W związku z dobrymi wynikami, które osiągały kozy, badania powtórzono po miesiącu i po 10 miesiącach. W drugim przypadku zwierzęta potrzebowały dwunastu prób i niecałych dwóch minut, żeby przypomnieć sobie, jak dostać się do jedzenia. Badacze sądzą, że taka umysłowa sprawność u kóz może świadczyć o ich dobrej pamięci długotrwałej i zdolności do szybkiego przystosowania.  Oznacza to również, że po zawinieniu czymś kozie – zżarciu jej trawy czy ciągnięciu zbyt mocno za cycki – lepiej przeczekać rok do kolejnego spotkania.

Maciek się zapomniał

W trakcie badania wyszło również, że kozy uczą się chętnie na własną rękę, gdyż część z nich nie musiała wcale patrzeć na inne, żeby w tym samym czasie pojąć zasadę działania dźwigni.