Objaw Throckmortona

Gdy członek wskazuje rozwiązanie.

Objaw Throckmortona (ang. Throckmorton’s sign) znany też jako objaw Johna Thomasa, jest żartobliwym określeniem używanym przez anglojęzycznych radiologów, studentów medycyny i rezydentów na określenie sytuacji, gdy cień penisa (często widoczny na zdjęciach radiologicznych miednicy) jest zwrócony w stronę, po której znajduje się u pacjenta obrazowana jednostronna patologia. Przykładowo, dodatni objaw Throckmortona u pacjenta ze złamaniem lewej kości udowej wystąpi, gdy widoczny na zdjęciu penis będzie zwrócony w lewo. Używane jest też określenie he’s Throckmorton to the left/right. Nazwa objawu wiąże się z postacią Toma Bentleya Throckmortona (1885-1961), amerykańskiego neurologa.

W badaniu na grupie 130 pacjentów ze złamaniem kości biodrowej objaw był dodatni u 70%, ujemny u 11% i nieokreślony u 19%, co pozwala ocenić czułość tego testu na 70% (95% CI, 62%-78%) a swoistość na 67% (95% CI, 60%-75%), czyli raczej niską[1].

Inna używana nazwa, objaw Johna Thomasa, nie honoruje rzeczywistej osoby – John Thomas jest w Wielkiej Brytanii slangowym określeniem penisa.

W związku z ostatnimi wątpliwościami, żaden członek nie został tym razem zmazany (przyp. red.).

Bez skrupułów zajumane z: http://pl.wikipedia.org/wiki/Objaw_Throckmortona i https://www.facebook.com/wiemwszystko/posts/225631397528456