Matriksyzm

Lub Droga Jedynego.

To nowy ruch religijny zainspirowany filmem Matrix. Zapoczątkowany przez grupę anonimowych ludzi, od 2004 do 2005 roku przyciągnął 300 członków. Nie jest do końca pewne czy matriksyzm jest ruchem stworzonym na poważnie, ale mimo to zdążył już przyciągnąć uwagę mediów.

Choć założyciele ruchu opisują go jako religię synkretyczną lub ekumeniczną, szukającą powiązań ze starymi religiami świata i odnoszącą się przy tym do „macierzy”, o której wspomina tekst wiary Baha’i zatytułowany „Obwieszczenie Pokoju Powszechnego”, to za „święty tekst” wyznawców matriksyzmu uważa się całą trylogię filmu „Matrix” oraz jej komercyjne pochodne takie jak gry video.

Podstawą matriksyzmu są „Cztery Doktryny Matriksyzmu”. W skrócie opisać je można następująco: wierz w proroctwo mesjanistyczne, używaj psychodelików jako sakramentu, odbieraj rzeczywistość jako wielowarstwową i tylko częściowo zależną od ciebie, trzymaj się założeń przynajmniej jednej z ważniejszych światowych religii. Ze strony internetowej dowiedzieć się można, że dzień matriksynistów obchodzony jest 19 kwietnia (19 kwietnia 1943 roku Albert Hoffman przeprowadził swój słynny eksperyment z LSD).

Matriksyniści za swój symbol uznali kanji, po japońsku oznaczający czerwień (wykorzystano go m.in. w grze „Enter the Matrix”). Stanowi on odniesienie do czerwonej pigułki, której zażycie w pierwszej części trylogii równało się  umiejętności dostrzegania i akceptacji prawdy.

Przykazania matriksyzmu.