Kto wynalazł żarówkę?

Kto wynalazł żarówkę? To pytanie zadaje wiele osób, ale odpowiedź nie jest tak prosta jak mogłoby się wydawać. W 1879 roku Thomas Edison złożył wniosek o patent na lampę elektryczną z „karbonizowanym żarnikiem”. Jednak było wielu innych wynalazców, którzy pracowali nad podobnymi projektami i którzy również mogą pretendować do tytułu „wynalazcy żarówki”.

W 1802 roku Sir Humphry Davy wykorzystał elektryczność do stworzenia jasnego światła poprzez przepuszczenie prądu przez platynowy drut. Jednak jego wynalazek nie był praktyczny do zastosowania w domach, ponieważ wymagał zbyt dużej mocy. W 1835 roku James Bowman Lindsay wynalazł żarówkę żarową, w której zastosował zwęglony żarnik bambusowy. Jego wynalazek również nie był praktyczny w użyciu w domach, ponieważ bambus szybko się spalał.

Dopiero w 1841 roku Warren de la Rue stworzył żarówkę, która rzeczywiście mogła być używana w domach. Jego żarówka wykorzystywała platynowy żarnik, który był zamknięty w beztlenowym szkle. Jednak platyna jest bardzo drogim metalem i jego żarówki były używane tylko przez zamożnych.

Wynalezienie przez Edisona żarówki w 1879 roku było znaczące, ponieważ znalazł on sposób na użycie tańszego materiału na żarnik (zwęglony bambus) i zamknął żarnik w szczelnym szklanym pojemniku. Dzięki temu jego żarówki stały się znacznie bardziej przystępne cenowo i szybko zyskały popularność. Edison kontynuował ulepszanie swoich żarówek i do 1890 roku opracował żarówkę, która mogła być używana w domach i firmach

Więc, kto wynalazł żarówkę? Odpowiedź brzmi: Thomas Edison. Chociaż byli inni wynalazcy, którzy stworzyli podobne urządzenia przed nim, wynalazek Edisona był pierwszym, który był zarówno praktyczny jak i przystępny cenowo. Jego wynalazek zmienił świat i wprowadził erę oświetlenia elektrycznego.

W dzisiejszych czasach żarówki edisona idealnie pasują do lamp industrialnych.

Wynalazca żarówki

Thomas Edison jest jednym z najbardziej znanych wynalazców w historii. Najbardziej znany jest z wynalezienia żarówki, ale wynalazł również fonograf i kamerę filmową. Edison urodził się w 1847 roku w Milan w stanie Ohio. Był bardzo bystrym dzieckiem i w młodym wieku nauczył się czytać i pisać. W 1868 roku Edison przeniósł się do Bostonu, gdzie pracował jako operator telegrafu. Szybko poznał zasady działania elektryczności i zaczął eksperymentować z różnymi sposobami jej wykorzystania.

W 1879 roku Edison złożył wniosek o patent na lampę elektryczną z „karbonizowanym żarnikiem” Nie był jednak pierwszą osobą, która wpadła na ten pomysł. Było wielu innych wynalazców, którzy pracowali nad podobnymi projektami. Jednak wynalazek Edisona był znaczący, ponieważ znalazł on sposób na użycie tańszego materiału na żarnik i zamknął żarnik w szklanym pojemniku. Dzięki temu jego żarówki stały się znacznie bardziej przystępne cenowo i szybko zyskały popularność

Edison kontynuował ulepszanie swoich żarówek i do 1890 roku opracował żarówkę, która mogła być używana w domach i firmach. Jego wynalazek zmienił świat i zapoczątkował erę oświetlenia elektrycznego. Edison był również bardzo udanym biznesmenem i założył firmę, która później stała się General Electric. Zmarł w 1931 roku w wieku 84 lat.

Pierwsza żarówka Thomasa Edisona

Pierwsza żarówka Thomasa Edisona nie różniła się zbytnio od żarówek, których używamy dzisiaj. Była to żarówka żarowa, która wykorzystywała żarnik węglowy. Żarnik był podgrzewany do momentu, aż się rozżarzył, co powodowało wytwarzanie światła. Żarówki Edisona były zamknięte w szklanym pojemniku, aby chronić żarnik przed tlenem i pyłem.

Pierwsze żarówki Edisona nie były zbyt niezawodne, ale kontynuował on pracę nad nimi, aż opracował wersję, która była bardziej trwała. Do 1890 roku jego żarówki były produkowane masowo i stały się standardem w oświetleniu wnętrz. Żarówki Edisona zmieniły nasz sposób życia i zapoczątkowały erę oświetlenia elektrycznego.