Ile papieru potrzeba do wydrukowania internetu?

 

Więcej niż internet sobie zasłużył.

Internet to niezwykle pojemne miejsce. Mimo tego, że waży zaledwie tyle samo co truskawka, to jest w stanie pomieścić miliardy stron z filmami, tekstami, obrazkami i reklamami wędlin w nowoczesnej technologii Flash ku naszej ogólnej uciesze. A co było, gdyby ktoś chciał wydrukować to wszystko? Ile papieru musiałby przygotować?

Były już pomysły na drukowanie Wikipedii, ale pracownicy akademiccy z Leicester University i ich studenci wynieśli ten temat na jeszcze wyższy poziom. Pracownicy akademiccy z Leicester University i ich studenci bowiem nieraz już podejmowali próbę rozwiązania trudnych zagadnień nowoczesnego świata, np. gdy sprawdzali czy sieć Spidermana jest wystarczająco mocno, żeby zatrzymać rozpędzony pociąg albo czy za pomocą Miley Cyrus można zburzyć ścianę. Tym razem obliczyli ile kartek papieru A4 potrzeba, żeby wydrukować cały internet.

136 miliardów kartek formatu A4

Do swoich obliczeń George Harwood i Evangeline Walker wykorzystali wspomnianą już Wikipedię. Studenci wyliczyli, że do wydrukowania każdego z 4723991 haseł anglojęzycznej internetowej encyklopedii potrzeba średnio 30 stron formatu A4. Następnie przenieśli swoje obliczenia na grunt całego internetu (z pominięciem tzw. ukrytego internetu), gdzie liczba stron wynosi 4,54 mld, co dało w konsekwencji wynik 136 miliardów. Ale to jeszcze nie koniec. Studenci chcieli dowiedzieć się także, ile drzew trzeba by było poświęcić, żeby wydrukować internet.

Nie zagłębiając się zbytnio w specyfikę wyrabiania papieru z drzew i skupiając się na liczbach, można po prostu napisać, że do wydrukowania całego Internetu potrzeba kartek wyprodukowanych z łącznej liczby 8011765 drzew, czyli tyle ile rośnie średnio na powierzchni 113 km2 lasu deszczowego w Amazonii. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to liczba ogromna, ale w odniesieniu do całego lasu, zajmującego 5,5 mln km2 już nie robi takiego wrażenia. Co innego polska część Puszczy Białowieskiej, której powierzchnia wynosi 65 km2…

*** Proszę wziąć pod uwagę czynniki środowiskowe przed wydrukowaniem tej strony ***