Ile lembasów potrzebowałaby Drużyna Pierścienia, by dotrzeć do Mordoru?

 

Rivendellscy piekarze mieliby sporo roboty.

Temat Władcy Pierścieni był już na UBW poruszany kilkukrotnie, choćby przy okazji rozważań o chorobie psychicznej Golluma czy nie tak dawno, gdy dowiedzieliśmy się ile kilometrów w drodze do Mordoru pokonali Frodo i Sam. Facebookowi fani UBW wiedzą też, że Tolkien pisał Władcę Pierścieni na maszynie do pisania dwoma palcami. Teraz przyszła pora na kolejną odsłonę tolkienowskich rozważań, tym razem także w kontekście obliczeń i odniesienia do rzeczywistości. Chodzi o lembasy, wysoce odżywcze suchary wypiekane przez elfickich piekarzy w Rivendell, i liczbę tych energetycznych przekąsek, którą musiałaby zabrać ze sobą cała Drużyna Pierścienia, jeśli chciałaby dotrzeć do Mordoru.

Studenci University of Leicester po raz kolejny dokonali próby przeniesienia zmyślonych realiów w prawdziwe, tak jak wcześniej czynili to np. z siecią Spidermana. Pod uwagę wzięli wiele czynników, zaczynając od liczby członków wyprawy, a kończąc na dziennym zapotrzebowaniu na kalorie każdego z nich podczas 92-dniowej podróży do siedziby Saurona. Studenci postanowili także ułatwić sobie nieco i tak skomplikowane zadanie i założyli na przykład, że cała kompania składająca się z czterech hobbitów, trzech ludzi, elfa i krasnoluda, bez większych przeszkód i co ważniejsze uszczerbków kadrowych przejdzie z punktu A do punktu B.

Łączna liczba kalorii potrzebnych Drużynie Pierścienia do przejścia z Rivendell do Mordoru wynosi 1 780 214,59. Studenci wyliczyli to dzięki własnej pracy dotyczącej zaleceń dziennego spożycia kalorii różnych istot mieszkających w Śródziemiu. Fun fact: zalecana dzienna dawka kalorii dla hobbita jest mniejsza niż dla elfa, 1800 vs. 1400 kalorii. Następnie, dzięki fragmentowi z powieści opisującemu scenę wręczenia drużynie lembasów przez elfy z Lothlorien – Jeden lembas wystarczy, by pokrzepić na cały dzień ciężkich trudów każdego podróżnika, choćby to był rosły mężczyzna z Minas Tirith – studenci wyliczyli, że cała Drużyna Pierścienia potrzebowałaby 675 lembasów, by dotrzeć do Mordoru.

A na koniec zagadka dla Szanownych Czytelników: Ile razy Drużyna Pierścienia skrzywi się, po raz kolejny wkładając suchara do ust?

lemabsytakiedobre