Ignoble 2013: Na Księżycu można chodzić po wodzie

THE WORLD IS MINE

Rozdano nagrody za osiągnięcia w dziedzinie nauki alternatywnej.

W nocy z 12 na 13 września 2013 roku odbyła się ceremonia wręczenia nagród przyznawanych autorom najbardziej absurdalnych badań naukowych minionego roku. Jakikolwiek komentarz w tej sprawie jest w zasadzie zbędny, ponieważ przedmiot każdego z tych badań mówi  sam za siebie. Być może część z nich zostanie kiedyś wykorzystana dla dobra ludzkości, ale na dzień dzisiejszy stanowią doskonałą pożywkę dla UBW. A zatem, Ignoble 2013.

MEDYCYNA: Autorzy badania, w którym wykazano, że myszy po przeszczepie serca, które słuchały opery, żyły 27 dni dłużej.

PSYCHOLOGIA: Naukowo (doświadczalnie) dowiedziono, że człowiek pod wpływem alkoholu uważa się za bardziej atrakcyjnego niż zwykle.

BIOLOGIA Z ASTRONOMIĄ: Za odkrycie, że żuki gnojarze mogą po zgubieniu się odnaleźć drogę powrotną do domu kierując się gwiazdami w Drodze Mlecznej.

INŻYNIERIA: Za opracowanie elektro-mechanicznej pułapki na porywaczy samolotu. Gdy porywacz wchodzi w pułapkę, podłoga się pod nim zapada, następnie zostaje unieszkodliwiony (owinięty), spakowany i wyrzucony ze spadochronem specjalnym wyjściem, po czym spada na ziemię, gdzie czeka na niego policja.

FIZYKA: Za odkrycie, że ludzie mogą chodzić po wodzie – jeśli woda i człowiek znajdują się na Księżycu.

CHEMIA: Proces biochemiczny zachodzący w cebuli i sprawiający, że ludzie płaczą, jest bardziej skomplikowany niż początkowo sądzono.

ARCHEOLOGIA: Dwójka naukowców najpierw ugotowała, a następnie połknęła – bez przeżuwania – ryjówkę, by przekonać się, które kości zostaną strawione, a które nie.

POKOJOWA NAGRODA: Dwoje laureatów. Prezydent Białorusi, Aleksander Łukaszenka – za wprowadzenie zakazu klaskania w miejscach publicznych oraz białoruska policja – za to, że udało jej się aresztować jednorękiego klaskacza.

PRAWDOPODOBIEŃSTWO: Nagroda przyznana za dwa powiązane ze sobą odkrycia. Najpierw pokazano, że im krowa dłużej leży, tym bardziej prawdopodobne, że wstanie, a następnie dowiedziono, że jak już wstanie, to nie wiadomo kiedy się z powrotem położy.

PUBLICZNA SŁUŻBA ZDROWIA: Za pracę dotyczącą metod obchodzenia się z epidemią odciętych penisów, z wykluczeniem członków, które zostały nadgryzione przez kaczki.

Szkoda, że następne dopiero za rok.