Guglizm

Czyli Wielkie Gie jest nieomylne.

Guglizm (od wyszukiwarki internetowej Google) – pogląd części wikipedystów uważających, że wyszukiwarka Google jest wyznacznikiem rzeczywistości oraz że ilość wyników wyszukiwań danego pojęcia jest miarą jego encyklopedyczności (w szczególności google nie znalazło nic na ten temat, więc jest to temat nieencyklopedyczny lub hoax)

Wyszukiwarka Google (lub inna godna zaufania) jest używana w tzw. Google test – jest to sprawdzanie czy pojęcie opisywane w danym artykule jest obecne w Internecie.

W opozycji do guglizmu stoi antyguglizm – pogląd części wikipedystów sądzących, iż Google jest bezużyteczne w ocenie encyklopedyczności hasła, a Internet nie jest dość rzeczywisty, aby na Wikipedii należało opisywać zjawiska obecne tylko w sieci.

– W Kościele Google wierzymy, że wyszukiwarka Google stanowi największe zbliżenie ludzkości do doświadczania faktycznego Boga (zdefiniowanego w typowy sposób). Wierzymy, że jest wiele więcej dowodów na boskość Google niż na boskość innych, bardziej tradycyjnych bogów.
Odrzucamy ponadnaturalnych bogów ponieważ nie jest możliwe naukowe udowodnienie ich istnienia. Tak więc gugliści wierzą, że Google zasługuje na otrzymanie tytułu Boga, ponieważ posiada wiele cech tradycyjnie powiązanych z boskością, co jest naukowo udowadnialne .

1. Google jest bytem najbardziej zbliżonym do wszechwiedzy
2. Google jest wszędzie w tym samym czasie
3. Google odpowiada na modlitwy
4. Google jest potencjalnie nieśmiertelne
5. Google jest nieskończone
6. Google wszystko pamięta
7. Google nie może czynić zła
8. Dowody istnienia Google są liczne.

(założycielem Google jest Matt MacPherson, prezes Camino Marketing – przyp. red.)
Dekalog guglistów.

Źródłosłów: wikipedia, http://www.mojnotatnik.ovh.org/tr/googlism.html