„Gra o tron” – obsada

Kto odgrywa główne role w kultowym serialu? Oto lista najważniejszych aktorów. „Gra o tron” to serial na podstawie cyklu książek napisanych przez George’a R. R. Martina. Produkcja niemal natychmiast podbiła serca milionów widzów na całym świecie i stała się jedną z najlepszych produkcji telewizyjnych w historii. Zagmatwane losy potężnych rodzin świata Westeros, intrygi, wartka akcja i niesamowite efekty specjalne zapewniły produkcji HBO status kultowej na wiele lat, a aktorom występującym w serialu dały status gwiazd, obserwowanych w mediach społecznościowych przez miliony osób. Wielu z aktorów przed premierą serialu pozostawało raczej nieznanych lub znała je raczej garstka pasjonatów, ale z czasem zaczęło się to zmieniać i dzisiaj wielu aktorów i aktorek z „Gry o tron” to postaci pojawiające się non stop na różnych portalach o przeróżnej tematyce – od filmowej po plotkarskie.

Gra o tron – obsada

„Gra o tron” liczy 8 sezonów, w ciągu których przewinęły się przez nią tysiące statystów i aktorów. Cechę charakterystyczną dzieła stworzonego przez George’a R.R. Martina stanowi fakt, że każda postać może zginąć w każdej chwili i nie warto się do niej zbytnio przywiązywać. Tak się stało choćby w pierwszym sezonie z Nedem Starkiem. Głowa rodu Starków, postać odgrywana przez Seana Beana, zginęła w ostatnim odcinku , a dokładniej rzecz biorąc, została zwyczajnie odcięta. 1

Ned Stark – głowa jeszcze z głową.

Po drodze z serialu eliminowano między innymi Khala Drogo, w którego wcielał się Jason Momoa znany też między innymi z „Aquamana”, poczciwy Hodor, którego grał didżej Kristian Nairn, grana przez Rose Leslie Ygritte, czy Maragaery Tyrell – postać należąca do ANtalie Dormer. O ile wspomniane postaci mogły budzić sympatię widza, który mógł żałować rozstania z nimi, to śmierci krętacza Petyra „Littlefingera” Baelisha w wykonaniu Aidana Gillena, czy znienawidzonego Joffreya Baratheona, przyniosły wielu widzom sporą satysfakcję. Ten ostatni stał się postacią tak bardzo odpychającą, że aktor grający Joffreya Jack Gleeson otrzymywał e-maile z pogróżkami. Ale największy szok fani serialu, którzy nie czytali „Pieśni lodu i ognia”, jak nazywa się stworzony przez Martina cykl, przeżyli w trzecim sezonie. W dziewiątym odcinku zatytułowanym „Czerwone wesele” w wyniku intrygi zamordowani zostają między innymi Robb Stark (w tej roli Richard Madden), Catelyn Stark (Michelle Fairley), ciężarna żona Robba Starka, Talisa Stark (Oona Chaplin). Na szczęście twórcy cyklu postanowili oszczędzić kilka postaci, które przetrwały od samego początku do samego końca lub prawie samego końca. Zaliczają się do nich Jon Snow, którego grał Kit Harrington, Daenerys „Królowa smoków” Targaryen zagrana przez Emilię Clark, Tyrion Lannister – w tej roli Peter Dinklage, siostry Stark – Arya (Maisie Williams) i Sansa (Sophie Turner) – Cersei Lannister (Lena Headey) i jej brat Jaime Lannister (Nikolaj Coster-Waldau). Niezależnie od tego czy dana postać przeżyła, czy nie, zdążyła zapewnić aktorowi lub aktorce, którzy ją odgrywali, sporą sławę, pokaźne grono fanów, dało duży zastrzyk gotówki i otworzyło drzwi do kolejnych większych lub mniejszych ról.