Futbolowa statystyka telewizyjna

 

Czyli ile cukru w cukrze? Niewiele.

Gazeta Wall Street Journal przeanalizowała 4 transmisje meczów futbolu amerykańskiego, emitowane w czterech różnych telewizjach, i na tej podstawie wyliczyła ile czasu antenowego poświęca się różnym aspektom transmisji. Nie uprzedzając zanadto faktów, powiedzieć można, że transmisjom sportowym w Polsce jeszcze trochę brakuje do osiągnięcia poziomu telewizji amerykańskiej. Soon.

Cztery mecze, transmitowane w telewizjach CBS, Fox, NBC i ESPN, zostały poddane analizie, klatka po klatce, i podzielone na 22 kategorie. UBW przedstawi część z nich. Na uwadze należy mieć fakt, że regulaminowy czas rozgrywki meczu futbolu amerykańskiego wynosi łącznie 60 minut – cztery 15-minutowe kwarty. Podobnie jak w koszykówce, tak i w futbolu zegar może być jednak zatrzymywany, co doprowadza ostatecznie do wydłużenia rozgrywki.

Przeanalizowane mecze pokazały, że typowa transmisja z meczu futbolu amerykańskiego trwa łącznie 185 minut, czyli nieco ponad 3 godziny. Lwią część czasu antenowego pochłaniają przerwy reklamowe – ok. godziny – oraz ujęcia zawodników stojących w grupie, na linii wznowienia gry lub po prostu krzątających się po boisku – nawet 75 minut. Natomiast właściwa gra zawodników zajmuje zaledwie 11 minut. Tak jak zostało wspomniane wcześniej – futbol amerykański to gra przerywana, więc telewizje muszą dokładać wszelkich starań, by zatrzymać widza przed telewizorem lub chociaż wypełnić powstające luki.

Daliby więcej cheerleaderek – ktoś mógłby powiedzieć. Ciężko w to uwierzyć, ale włodarze telewizyjni twierdzą, że nie o cheerleaderki w tym wszystkim chodzi. Trudno zarzucić im kłamstwo, skoro wynik analiz okazał się tak miażdżący: tylko dwie z czterech stacji w ogóle pokazały tańczące dziewczęta, zaś łączny czas ich obecności na ekranie wyniósł…11 sekund. Przedstawiciel Foxa wyjaśnia, że więcej uwagi poświęca się cheerleaderkom podczas rozgrywek uczelnianych.

Z punktu widzenia UBW na uwagę zasługuje również to, że zawodnika kontuzjowanego pokazuje się średnio o 6 sekund dłużej niż zawodnika świętującego zdobycie punktów, a spiker komentujący mecz występuje przez 30  sekund. Trenerzy i sędziowie ukazują się przez ok. 7% antenowego czasu.

To by było na tyle. Więcej podobnych statystyk tego jakże popularnego w Polsce sportu znajduje się w linku przytoczonym wcześniej.