Fizyka węzłowa

Dlaczego przewody się skręcają?

Większość z nas, wyciągając poskręcany przewód od laptopa lub słuchawek kiwa głową z dezaprobatą. Jakim cudem ? -myślimy, bezradnie wzruszając ramionami, i przechodzimy do kolejnych czynności (widocznie postęp technologiczny tak czasem ma). My tak, ale nie Doug Smith – fizyk z Uniwersytetu Kalifornia w San Diego.

Smith i jego asystent Dorian Raymer przeprowadzili szereg badań, by poznać dokładną przyczynę splątywania się kabli i przewodów. Do tego celu wykorzystali kawałki sznurka o różnej długości. Umieszczali je w plastikowych pudełkach o kilku rozmiarach, a następnie potrząsali tymi pudełkami przez ok. 10 sekund. Nietrudno się domyślić, że pudełka wyglądały jak siedliska węży. Smith i Raymer przeprowadzili łącznie 3416 prób.

Wnioski badań są następujące: im dłuższy przewód, tym większe prawdopodobieństwo jego splątania; przewody poniżej 0,5m długości się nie splątują. Czyli – jak mówi Smith – wraz z długością przewodu rośnie również prawdopodobieństwo jego splątania się. Znaczenie ma również elastyczność przewodu – im większa, tym bardziej prawdopodobne, że przewód się poplącze.

Badaczom udało się ustalić, jakie prawa fizyki rządzą splątywaniem się przewodów. Ustawiony zgodnie z tymi prawami symulator komputerowy tworzył węzły identyczne do tych z prawdziwego pudełka. W październiku 2007 roku Smith i Raymer opublikowali rezultaty swojej pracy na łamach czasopisma amerykańskiej Akademii Nauk – Proceedings of the National Academy of Sciences o wielce wymownym tytule Samoczynne plątanie się wzburzonych przewodów.

Spragnieni wzorów na obliczanie, schematów przewodów i dokładnych wyliczeń mogą udać się tu.

Źródłowęzeł: http://www.nytimes.com/2007/12/09/magazine/09knotphysics.html
Źródłokabel: http://musaboom.blogspot.com/2011/02/know-where-to-look.html