Faktlista – piątek trzynastego

13 informacji o pechowym piątku.

1. W 2012 roku zdarzyły się trzy piątki trzynastego po raz pierwszy od 1984 roku.

2. Paraskavedekatriafobia (lub friggatriskaidekafobia) to naukowe nazwy strachu przed piątkiem trzynastego.

3. Nie wiadomo kiedy piątek trzynastego stał się dniem pechowym. Być może chodzi o Ostatnią Wieczerzę – zdrajca Jezusa był gościem nr 13, a nazajutrz – w piątek – Jezusa ukrzyżowano. Sądzi się, też, że trzynastka swoją złą sławę zawdzięcza liczbie, po której następuje – dwunastce. Z dwunastką związana jest duża symbolika – miesiące, tuzin, bogowie olimpijscy, prace Herkulesa, apostołowie, Plemiona Izraela.

4. Następny rok z trzema piątkami trzynastego to rok 2015 – w lutym, marcu i listopadzie.

5. 13 października 1307 roku tysiące templariuszy zostało pojmanych przez żołnierzy króla Francji Filipa VI pod zarzutem nielegalnych działań. Zakonni rycerze byli torturowani, ale niczego im nie udowodniono. 100 z nich zmarło („Opowieści templariuszy”, Warner Books 1995)

6 . Alfred Hitchock urodził się w piątek trzynastego, natomiast 13 sierpnia 1999 roku wypadałaby setna rocznica jego urodzin. Inne osoby urodzone w „feralnego” dnia:  Samuel Beckett, Margaret Thatcher, Fidel Castro i Steve Buscemi.

7. Dlaczego „piątek trzynastego”tak mocno siedzi w naszej podświadomości? Thomas Gilovich, rektor wydziału psychologii Cornell University, twierdzi, że nasze mózgi są niemal zbyt dobre w łączeniu faktów:

„Jeśli coś złego stanie ci się w piątek trzynastego to twój umysł powiąże to zdarzenie z dniem już na zawsze, a całkowicie zignoruje piątki, w które nie działo się nic”.

8. Mówi się, ze prezydent Franklin D. Roosevelt unikał podróży trzynastego dnia każdego miesiąca i nigdy nie przyjmował 13 gości.

9. Makler giełdowy i autor książek – Thomas W. Lawson – w swojej powieści z 1907 roku „Piątek Trzynastego” opisuje sytuacje, gdy maklerzy z Wall Street obawiali się sprzedawać i kupować akcje w piątki trzynastego.

10. W każdym roku jest piątek trzynastego.

11. Przerwa pomiędzy piątkami nie będzie większa niż 14 miesięcy.

12. Piątek 13 jest zawsze wtedy, kiedy miesiąc zaczyna się w niedzielę.

13. 2012 rok: 13 lipca, po 13 stycznia i 13 kwietnia, to trzeci piątek trzynastego tego roku. Każdą z tych dat dzieli dokładnie 13 tygodni.

Źródłosłów: http://www.livescience.com/19666-13-freaky-facts-friday-13th.html i http://www.facebook.com/wiemwszystko