Faktlista – lądowanie człowieka na Księżycu

 

10 mało znanych faktów na temat okoliczności pierwszego lądowania człowieka na Księżycu.

21 lipca 1969 roku o godzinie 4:56 polskiego czasu lądownik Eagle z dwoma astronautami na pokładzie wylądował na Księżycu. Znane okoliczności tego wydarzenia są znane, dlatego bardziej ekscytujące są te mniej znane.

1. Pierwszy krok ludzkości na Księżycu został postawiony lewą nogą.

2. Pierwsze słowa wypowiedziane na Księżycu to wcale nie „To mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”, a „Contact light”, które padły z ust Buzza Aldrina zaraz po wylądowaniu lądownika Eagle na Księżycu. Najsłynniejsze słowa padły natomiast z ust Neila Armstronga zaraz po tym jak postawił (lewą) nogę na powierzchni Księżyca.

3. Buzz Aldrin jest pierwszym człowiekiem w historii, który oddał mocz na Księżycu.

4. Flaga, która została zatknięta na Księżycu kosztowała 5,50 USD.

5. Ta sama flaga została zdmuchnięta przez startujący wahadłowiec. Teraz pewnie niewiele z niej zostało z powodu promieniowania słonecznego.

6. Buzz Aldrin to także jedyny człowiek w historii, który odprawił rytuał religijny na Księżycu – przyjął komunię.

7. W momencie odłączenia się od Modułu Dowodzenia lądownik Eagle wydał z siebie głośny dźwięk przypominający dźwięk odkorkowywania szampana. Spowodowane to było faktem, że pomieszczenie łączące lądownik z wahadłowcem nie zostało w pełni zdekompresowane.

8. Ówczesny prezydent USA Richard Nixon miał przygotowaną mowę na okoliczność katastrofy związanej z misją Apollo 11.

9. Układ elektroniczny przeciętnego tostera jest bardziej skomplikowany niż układ elektroniczny na pokładzie statku Apollo 11.

10. Astronauci, którzy wrócili z misji Apollo 11 musieli po powrocie na Ziemię przejść odprawę celną. W dokumencie celnym, w polu „Przyjazd z:” wpisano Księżyc. Na zdjęciu znajduje się dokument.

Na poniższej fotografii znajduje się dokument celny wystawiony wówczas astronautom.

odprawa