Faktlista – 101 dalmatyńczyków

20 faktów na temat bajki i filmu 101 dalmatyńczyków.

Animacja z roku 1961

1. Klatka po klatce, ktoś obliczył, że łączna liczba dalmatyńskich kropek/łatek/ciapek pojawiających się na ekranie to 6 469 952.

2. Postać Cruelli De Vill wzorowano na ekscentrycznej aktorce Tallulah’i Bankhead i jej osobliwych zachowaniach.

3. Walt Disney nie lubił nowego stylu animacji, w którym stworzono 101 dalmatyńczyków, a który to styl stał się znakiem rozpoznawczym wytwórni na kolejne kilkadziesiąt lat.

4. We wczesnych latach 90. wycofano ze sprzedaży część gadżetów filmowych, ponieważ znajdował się na na nich błędny nadruk – 101 dalmatończyków (101 dalmotions).

5. Animacja okazała się w Stanach najlepiej zarabiającym obrazem 1961 roku.

6. Na prawie każdym dalmatyńczyku znajduje się ukryty wizerunek Myszki Miki.

7. Clarence Nash, znany z mówienia głosem Kaczora Donalda, podkładał szczekanie dalmatyńczyków.

8. Dodie Smith – autorka książki 101 dalmatyńczyków sama miała 9 dalmatyńczyków, a do napisania książki zainspirował ją jeden ze znajomych, gdy na widok wszystkich dziewięciu psów stwierdził, że „świetnie nadawałyby się na futro”.

9. Sześć z piętnastu dalmatyńskich szczeniąt ma imiona.

10. Samochód Cruelli wzorowany jest na rolsrojsie Phantomie.

 

Film z roku 1996

1. Aby zachęcić psy do lizania ludzi po twarzach, twarze nasmarowano sokami ze steka.

2. Samochód Cruelli De Vill to Pantera De Vill.

3. Rolę Jeffa Danielsa oferowano początkowo Hugh Grantowi.

4. 230 szczeniąt i 20 dorosłych dalmatyńczyków wykorzystano do nagrywania scen. Największym wyzwaniem dla filmowców było znalezienie i wytresowanie ponad dwustu szczeniąt.

5. Gdy Glenn Close pojawiała się na planie w pełnym przebraniu Cruelli (z peruką i makijażem), jeden z psów grający Perdy kilkakrotnie próbował uciekać.

6. W związku z udziałem broadwayowskim w musicalu Sunset Blvd. Glenn Close odrzuciła początkowo rolę Cruelli. Rolę zaproponowano więc Sigourney River, ale i ona nie zdecydowała się na udział w filmie. Zanim producenci znaleźli nową aktorkę, Close wypełniła swoje wcześniejsze zobowiązania i mogła zagrać Cruellę.

7. Psy z gry zaprojektowanej przez Rogera (postaci granej przez Jeffa Danielsa) są dokładną kopią psów z oryginalnego, animowanego obrazu 101 dalmatyńczyków z 1961 roku.

8. W Stanach film miał premierę dokładnie 35 lat, 10 miesięcy, i 2 dni po premierze animacji.

9. Liczba różnego rodzaju gadżetów związanych z filmem: ok. 17 000.

10. Dla scenarzysty – Johna Hughesa – 101 dalmatyńczyków okazało się najbardziej dochodowym filmem w jego twórczości. Stało się tak ze względu na gwarantowany kontraktem udział w zyskach ze sprzedaży gadżetów filmowych.

Ze zdjęciozbioru księżniczki: http://princess-galleries.blogspot.com/2011/08/101-dalmatians.html