Faktlista: 10 ciekawostek dotyczących filmu „Powrót do przyszłości”

 

Nieznane szerzej ciekawostki na temat „Powrotu do przyszłości”.

1. W obawie przed tym, że widzowie nie będą chcieli oglądać filmu ze słowem „przyszłość” w tytule, włodarze studia Universal Studios, które produkowało film, chcieli, by tytuł zmieniono na „Kosmonauta z Plutona” [Spaceman from Pluto].

2. Sceny, w których za kierownicą filmowego wehikułu czasu – samochodu marki DeLorean – siedzi pies doktora Browna, Einstein, kręcono częściowo w udziałem człowieka przebranego w kostium psa.

3. Rolę Einsteina początkowo grał szympans. Dopiero po namowach szefa studia filmowego, który powiedział, że nie zna żadnego kasowego filmu, w którym wystąpił szympans, Einsteina zagrał nieokreślonej rasy pies wabiący się Tiger [Tygrys].

4. W filmie wykorzystano łącznie 6 samochodów marki DeLorean. Trzy z nich jeżdżą do dziś. Jeden z nich ma tablice rejestracyjne o numerze 3CZV657.

5. Rozpędzając się do 88 mil (140 km) na godzinę, doktor Brown i Marty łamali amerykańskie przepisy ruchu drogowego dotyczące ograniczenia prędkości.

6. W filmie wykorzystano nieco ponad 30 efektów specjalnych.

7. W skład „domowego reaktora” Mr. Fusion zamontowanego w DeLoreanie wchodził m.in. młynek do kawy firmy Krups.

8. Litera J stojąca pomiędzy imieniem a nazwiskiem Michaela J. Foxa nic nie znaczy.

9. Robert Zemeckis, reżyser wszystkich części „Powrotu do przyszłości” i właściciel praw autorskich do całej serii, powiedział w wywiadzie w 2015 roku, że dopóki żyje, to nie powstanie jakikolwiek remake ani kolejna część „Powrotu do przyszłości”.

 

tbc

10. Klasyczny już napis „To Be Continued” informujący o kolejnych częściach filmu pojawiał się tylko na końcu wersji wideo. Widzowie w kinie nie mieli okazji go zobaczyć.