Discobanany

 

Pod wpływem promieni ultrafioletowych banany świecą na niebiesko.

Dojrzałe banany świecą w świetle UVodkryli w 2008 roku naukowcy z uniwersytetów w Innsbrucku i Columbia. Dzieje się tak nie dlatego, że afrykański producent naładował do nich jakiejś chemii ani też przez to, że są radioaktywne. Dojrzały, żółty banan, w przeciwieństwie do zielonego, świeci w świetle UV jak bywalec Maydaya, ponieważ w dojrzałym, żółtym bananie znajduje się związek powstały z rozpadu chlorofilu, który pod wpływem promieni ultrafioletowych zaczyna świecić na niebiesko.

Dzięki badaniom spektroskopowym udało się naukowcom zidentyfikować ów związek, którym okazała się niespotykana wcześniej przy rozkładzie chlorofilu propionowa grupa estrowa. Właściwości stabilizujące tejże grupy mogłyby tłumaczyć długotrwale utrzymujący się efekt świecenia banana.

Dyskotekowe właściwości banana naukowcy tłumaczą na 2 sposoby. Po pierwsze wiele zwierząt potrafi widzieć światło ultrafioletowe. Świecący banan to dla nich sygnał, że oto znajduje się przed nimi dojrzały owoc, który można zjeść. Natomiast sam banan może czerpać korzyści z tego, że trwałe związki przedłużają mu życie. A jeśli weźmie się 16 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 bananów, to będą świecić jak Słońce.