Co usłyszą kosmici?

 

Od zwykłego „dzień dobry” do przemówień Hitlera.

Choć nie mamy dowodów na to, że życie pozaziemskie istnieje, to ludzkość od wielu lat próbuje nawiązać łączność z cywilizacjami spoza naszej planety. Przeważnie są to próby nieświadome, odbywające się z pomocą codziennych transmisji telewizyjnych lub radiowych, których sygnały są dostatecznie silne, by przekroczyć próg jonosfery, a stamtąd rozpędzić się i polecieć w niezbadane odmęty kosmosu. Czasem jednak ci, którzy dysponują dużymi zasobami gotówki dokonują bardziej spektakularnych transmisji. I nie chodzi tylko o naukowców.

Wiadomość Arecibo

Najsilniejszy jak do tej pory sygnał wysłany przez człowieka w kosmos. 16 listopada 1974 roku, z największego na świecie radioteleskopu, Arecibo, znajdującego się w Portoryko, grupa badaczy nadała wiadomość zawierającą podstawowe informacje o człowieku, życiu na Ziemi i jej położeniu w Układzie Słonecznym, a także informacje o samym radioteleskopie Arecibo. 3-minutowa transmisja została skierowana do kulistej gromady gwiazd M13.

„Dzień dobry”

Parę miesięcy temu świat obiegła wiadomość, że sonda Voyager 1, po 36 latach od wystrzelenia, dotarła do skraju znanego nam świata. Na Voyagerze 1 znajduje się 12-calowa płytka wykonana z pozłacanej miedzi, na której naukowcy umieścili obrazy i dźwięki ukazujące różnorodność życia ziemskiego, które to obrazy i dźwięki sonda nadaje. Ponadto w czasie swojej samotnej, przerywanej coraz słabszymi sygnałami, podróży sonda wysyła pozdrowienia w 55 językach, w tym również po polsku (Witajcie istoty z zaświatów!), których można posłuchać na stronie NASA.

Wszechświatowa sieć społecznościowa

Kto by pomyślał, że pierwszą siecią społecznościową, która ruszy na podbój kosmosu nie będzie Facebook? Co więcej – kto by pomyślał, że będzie to sieć o nazwie Bebo? W 2008 roku, przy udziale ukraińskiej agencji kosmicznej wysłano w kierunku planety Gliese 581C, oddalonej od Ziemi o 20 lat świetlnych, „Wiadomość z Ziemi” – 501 zdjęć, rysunków oraz wiadomości tekstowych wybranych spośród tysięcy, które zostały nadesłane przez 12-milionową społeczność Bebo. Szacuje się, że, przekonwertowane w formę kodu binarnego, materiały dotrą na Gliese 581C w 2028 roku. Rok później na bliźniaczą Gliese 581d dotrą wiadomości wysłane z centrum kosmicznego w mieście Canberra przez australijski magazyn Cosmos. Wiadomości zostały nadesłane przez ludzi z całego świata, w odpowiedzi na ogłoszenie ze strony internetowej magazynu, a pierwszą z nich nadał australijski minister innowacji, Kim Carr.

Marketing międzyplanetarny

Jak już zapraszać kosmitów do kontaktu, to czemu od razu nie na zakupy? W 2008 roku urządzenia znajdujące się na kole podbiegunowym wyemitowały 6-godzinny blok składający się z jednej, powtarzanej w kółko reklamy czipsów Doritos. Projekcja została skierowana na gwiazdozbiór Wielkiej Niedźwiedzicy, w którym, według naukowców, mogą panować warunki odpowiednie dla powstawania życia. Jeśli reklamy dotrą do potencjalnych kosmicznych konsumentów, to i tak zostaną odebrane w formie zwyczajnych sygnałów zerojedynkowych. Niemniej jednak przygotują kosmitów do oglądania Polsatu.

Przemówienie Hitlera

Carl Sagan, znany astronom, twierdzi, że pierwszym sygnałem, który mógł opuścić naszą planetę, był sygnał telewizyjny z transmisji przemówienia Adolfa Hitlera podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku. Aha. Po chwili zastanowienia człowiek dochodzi do wniosku, że trochę niezręcznie byłoby witać kosmitów słowami: Tak, to od nas. Gość był największym zbrodniarzem w historii tej planety. Witamy, ale na szczęście przybysze z kosmosu odebraliby to przemówienie jako bliżej niesprecyzowany i losowy dźwięk. No i nie znają Hitlera, więc można by go, przynajmniej na początku, przemilczeć. Z drugiej strony Seth Shostak, starszy astronom projektu SETI, powołanego do szukania kontaktu z cywilizacjami pozaziemskimi, twierdzi, że sygnał pochodzący z przemówienia z Hitlera owszem – opuścił Ziemię jako pierwszy w historii, ale zabrakło mu mocy, by dotrzeć w znaczące zakamarki kosmosu.

To tylko niektóre z pomysłów Ziemian na zainteresowanie Obcych. Swoją cegiełkę dołożyli jeszcze Rosjanie, którzy wysłali w przestrzeń kosmiczną m.in. dźwięki z filmów science-fiction klasy B z lat 50. i wiadomość od Davida Bowie’ego. Niestety szanse na to, że ufoludki odczytają którąkolwiek z tych wiadomości są nikłe, ponieważ po pierwsze musiałyby ufoludki bardzo uważnie słuchać, a po drugie – nadstawić ucho (czy cokolwiek, czego używają do słuchania) w określonym kierunku – kierunku nadawania. Biorąc pod uwagę rozległość kosmosu, będzie to niezwykle trudne.

A Wy? Co byście wysłali kosmitom?

Źródłozdjęć: theparadigmshifter / Foter.com / CC BY-NC