Co to znaczy XD

Wyjaśnienie dotyczące jednej z najpopularniejszych zbitek symboli, jakie można spotkać w Internecie.

„XD” jest to emotikon, która wyraża śmiech lub rozbawienie w internetowej komunikacji tekstowej. Składa się z liter „X” (reprezentującej zamknięte oczy) oraz „D” (reprezentującej szeroko otwarte usta, przypominające uśmiech lub śmiech). Razem tworzą obrazek przypominający śmiejącą się twarz. Emotikon „XD” jest używany, aby wyrazić radość, śmiech lub humor w trakcie rozmów online, na przykład podczas czatu, komentowania postów lub wysyłania wiadomości tekstowych.

Kiedy powstało XD

Symbol XD pochodzi z czasów, gdy technologia nie pozwalała jeszcze wyświetlać emotikon jasno odzwierciedlających emocje. Gdy popularność komunikacji za pośrednictwem Internetu i komórek, komunikatorów i SMS-ów w szczególności, zaczęła rosnąć, rosła również potrzeba wyrażania emocji i przekazów niewerbalnych, które towarzyszą rozmowie twarzą w twarz i ją ubogacają. Użytkownicy zaczęli korzystać z dostępnych na klawiaturze symboli – dwukropków, nawiasów i innych znaków interpunkcyjnych oraz liter – by oddać lepiej sens swojej wypowiedzi lub ją w jakiś sposób podkreślić. Dzisiaj możemy wyrazić śmiech, zdziwienie, złość, zadowolenie i całą masę innych emocji i zachowań przy pomocy jednoznacznych i zrozumiałych ideogramów (emotikon), a mimo to XD utrzymuje swoją wysoką popularność. O tym, że XD trzyma się zaskakująco dobrze, niech zaświadczy fakt, że uznano je młodzieżowym słowem roku 2017.

Co to znaczy XD

Gdy przechylić XD do pionu to zbitka symboli przypominałaby zamknięte oczy i rozwartą ze śmiechu do granic możliwości szczękę. Zwykle takim komentarzem oznacza się coś bardzo śmiesznego albo nawet absurdalnie śmiesznego. Często osoba, która używa XD, chce dodatkowo podkreślić absurd danej sytuacji lub czyjejś wypowiedzi. Czasem też wręcz przeciwnie – komentarzem XD ktoś mógłby chcieć obrócić poważną sytuację w coś żartobliwego lub coś, na co według tej osoby nie warto zwracać uwagę. XD może też przybierać różne formy takie jak xD, xd, Xd, ale wszystko sprowadza się do jednego.

Kto wymyślił XD

Nie wiadomo kto wymyślił XD, bo jak to zazwyczaj bywa z internetowymi memami – a za taki można już uznać emotikonę XD – jej twórca prawdopodobnie zrobił to albo nieświadomie, albo nie zostawił po sobie śladów, które mogłyby do niego doprowadzić. Niewykluczone też, że xD zaczęło posługiwać się wiele osób naraz, niezależnie od siebie – co wcale nie jest takie rzadkie – i dlatego najprawdopodobniej nie uda się nigdy wskazać konkretnej osoby lub grupy osób. Wiemy na pewno, że po raz pierwszy XD pojawiło się w słowniku Urban Dictionary w 2003 roku.