Bumerang w kosmosie

Czy rzucony w kosmosie bumerang wraca do rzucającego?

Tak, pod warunkiem, że zostanie rzucony wewnątrz stacji kosmicznej, w której znajduje się powietrze. Naukowcy twierdzą, że w otwartej przestrzeni kosmicznej bumerang zachowałby się zupełnie inaczej.

Eksperymentu dokonał Takao Doi z japońskiej agencji kosmicznej (JAXA) w 2008 roku.

Po wyrzucie bumerang zachowywał się dokładnie tak samo jak na Ziemi. „Byłem strasznie zaskoczony”, powiedział Doi.

Doi otrzymał papierowy bumerang od mistrza świata Yasuhiro Togai z prośbą o wyrzucenie przedmiotu w kosmos. „To był prezent”, powiedział serwisowi New Scientist rzecznik prasowy JAXA – Kumiko Tanabe. Wraz z bumerangiem Doi otrzymał również wskazówki dotyczące techniki rzutu.

Bumerang zachował się tak jak powinien, twierdzi David Caughey, ekspert od aerodynamiki z Cornell University w Ithaca w stanie Nowy Jork. „Nie jestem specjalnie zaskoczony tym, że bumerang wrócił mimo braku grawitacji. Jej obecność tym przypadku nie ma znaczenia”, mówi Caughey.

Zapętlony tor, po którym porusza się bumerang nie ma nic wspólnego z grawitacją, a raczej z nierównymi siłami oddziałującymi na jego krzywizny. Siły te wzmocnione są jeszcze przez powietrze, które bumerang przecina w locie, tłumaczy Caughey.

Efekt ten przypomina odchylający się podczas skręcania rower. Nierówne siły sprawiają – podobnie jak w przypadku bumerangu – że rower skręca.

Siły te powodują również, że lecąc torem kulistym, bumerang wraca do właściciela. Dopóki jest powietrze, w którym siły mogą działać, dopóty bumerang będzie każdorazowo wracał do rzucającego, nawet w stanie nieważkości.

Inaczej rzecz ma się w otwartej przestrzeni kosmicznej. Rzucony tam bumerang nie różniłby się od zwykłego kamienia – poruszałby się po prostym torze dopóki nie napotkałby innego obiektu lub nie został ściągnięty przez przyciąganie ziemskie.

W roku 2006 na zlecenie firmy golfowej kosmonauta posłał w przestrzeń kosmiczną piłeczkę do golfa. Piłeczka oddaliła się zgodnie z oczekiwaniami, by spalić się w atmosferze ziemskiej po kilku dniach.

Uwaga, bumerang nadlatuje.

Źródłosłów: http://www.newscientist.com/article/dn13525-does-a-boomerang-thrown-in-space-return-to-its-pitcher.html
Źródłozdjęć: NASA