Bradykardia u Bradych

 

Ludzie o nazwisku Brady częściej zapadają na bradykardię.

Bradykardia to nazwa stanu, w którym serce bije wolniej niż powinno. Podczas gdy u zdrowego człowieka mięsień sercowy uderza 60-90 razy na minutę, tak u ludzi, którzy cierpią na bradykardię tempo spada poniżej 50-60 uderzeń. Bradykardia nie zawsze wymaga leczenia; dopiero gdy zaczyna przeszkadzać w życiu codziennym – powoduje zawroty głowy lub omdlenia – można poprosić lekarza o interwencję. Ten może zalecić leczenie farmakologiczne lub, w ostateczności, wszczepienie rozrusznika. Jeśli nie ma nic innego do roboty, to spróbuje chociaż dowiedzieć się czy bradykardia występuje częściej u ludzi o nazwisku Brady.

Z racji tego, że w Polsce trudno byłoby znaleźć odpowiednią liczbę Bradych – nie mówiąc już w ogóle o Bradych z bradykardią – badania mające ustalić, czy ludzie o nazwisku Brady częściej zapadają na bradykardię, zostały przeprowadzone za granicą. A dokładnie: w Irlandii. Tamtejsza grupa badaczy z Mater Misericordiae University Hospital, the Royal College of Surgeons oraz James Connolly Memorial Hospital wzięła pod lupę 579 Bradych, którzy w ciągu 6 lat przewinęli się przez książkę telefoniczną Dublinu, a następnie skonfrontowała ich z osobami ze wszczepionym rozrusznikiem serca, zarejestrowanymi w bazie jednego z irlandzkich szpitali uniwersyteckich.

W Janowie mieszka więcej Janów, a na bradykardię zapada więcej Bradych

Prawdopodobieństwo, że Brady będzie potrzebował rozrusznika jest 2,27 razy większe niż w przypadku nie-Brady’ego – wykazała analiza wspomnianych wyżej danych. Co prawda rzecz tyczy się tylko Bradych z Dublinu, ale to chyba nawet lepiej.

Zgodnie z danymi dostępnymi w bazie jednego z uniwersyteckich szpitali w Irlandii ludzie o nazwisku Brady z Dublina zapadają na bradykardię 2,27 razy częściej niż inni.

Wspaniale nieistotny wydaje się przy tym fakt, że prawdopodobieństwo to może być jeszcze większe, gdyż badania nie uwzględniły kobiet, które noszą nazwisko panieńskie Brady.

*Na zdjęciu znajduje się przypadkowy człowiek, którego z niniejszym wpisem łączy tylko to, że ma na nazwisko Brady. Prawdopodobnie.