300

Lista bezużytecznych faktów z filmu „300”.

1. Post-produkcja filmu trwała rok. Zdjęcia – 60 dni.

2. W filmie zastosowano 8631 różnego rodzaju efektów świetlnych.

3. Zdjęcia do filmu kręcono praktycznie w całości w studiu w Montrealu – na zielonym i niebieskim tle. Jedyna scena plenerowa ma miejsce, gdy perscy posłańcy galopują konno po zboczu w kierunku Sparty. Kręcono ją w Los Angeles i została mocno przerobiona w procesie post-produkcji.

4. Elementy do tworzenia efektów świetlnych kupowano na trzech kontynentach.

5. 90% scen nakręcono na tle niebieskim, a na tle zielonym – 10%.

6. 8 tygodni przed rozpoczęciem zdjęć główni aktorzy wzięli udział w rygorystycznym treningu pod okiem mistrza świata we wspinaczce górskiej – Marca Twighta. Żaden z rodzaju ćwiczeń zaproponowanych przez Twighta nie został powtórzony w trakcie cyklu, by organizmy aktorów nie przyzwyczaiły się za bardzo do określonego typu ćwiczeń. Później Gerard Butler przyznał, że trening był jedną z najtrudniejszych rzeczy, jakie musiał zrobić w życiu. Natomiast Twight wyznał, że jeszcze nigdy nikogo tak nie mobilizował do treningu (łącznie ze sobą).

7. Liczba ciał, które padają martwe na ekranie: 585.

8. Fraza „Więc będziemy walczyli w cieniu” (z gr. Tha palepsoume sti skià) jest prawdziwa i została wypowiedziana przez spartańskiego wojownika Dienekesa, gdy ten ostrzegał przed strzałami wroga. Słowa te znajdują się również na elementach munduru greckich żołnierzy.

9. Słowa „Sparta” oraz jej pochodnych (głównie „Spartanie”) użyto 72 razy, co daje średnią 0,62 raza na minutę.

10. Syn reżysera filmu – Zacka Snydera – gra młodego Leonidasa w scenie walki treningowej.

11. Po obejrzeniu w dzieciństwie filmu „300 Spartan”, obraz typowego bohatera w oczach Franka Millera – twórcy komiksu „300” – zmienił się diametralnie.

12. Aktor, grający w filmie ojca Leonidasa był również kaskaderem Gerarda Butlera.

13. Nazwa Gorące Wrota – miejsca, w którym rozegrała się bitwa zostały przetłumaczona dosłownie z nazwy Thermopylae.

14. Zgodnie z zaleceniami studia Warner Bros. film miał nadawać się do oglądania dla młodzieży powyżej 13 lat. Na to absolutnie nie zgodził się Snyder, wobec czego natychmiast zmieniono koncepcję, by „300” mogło powstać jako film tylko dla dorosłych.

15. Leonidas zabija w filmie 33 perskich żołnierzy, 1 perskiego posłańca i 1 wilka. Liczba ta nie obejmuje powalonych tarczą.

16. W wywiadzie dla IGN.com reżyser przyznał, że style walki zostały zmienione celowo, by „wyglądały bardziej cool”.

17. Fraza „Tylko spartańskie kobiety rodzą prawdziwych mężczyzn” została istotnie wypowiedziana, lecz nie w kierunku perskiego posłańca. Zgodnie z przekazem greckiego historyka Plutarcha słowa te usłyszała ateńska kobieta, gdy spytała dlaczego kobiety Spartan mogą przemawiać w obecności mężczyzn.

18. Miller otwarcie przyznaje, że film nie jest wierny historii. Snyder stwierdził wręcz, że film nie jest zgodny z faktami, by trafił do szerszej publiczności i było w nim więcej akcji niż w typowym filmie historycznym.

19. Sceny wyroczni kręcono w wodzie.

20. Część broni pochodziła z innych produkcji filmowych takich jak „Aleksander” czy „Troja”, została tylko odpowiednio „zrecykligowana”.

21. Sporo kontrowersji związanych ze ścieżką dźwiękową pojawiło się po premierze filmu. Kompozytora Tylera Batesa posądzono o duże „zapożyczenia” z soundtracku do „Tytusa Andronikusa” Elliota Goldenthalla. Pod wiszącym widmem procesów sądowych 3 sierpnia 2007 roku na stronie internetowej Warner Bros. pojawił się komunikat, w którym oświadczono, że część ścieżki do „300” zaczerpnięto z twórczości Elliota Goldenthalla bez jego wiedzy. W związku z tym reedycja „300” na blue-ray zawiera informację, że w filmie znajdują się fragmenty kompozycji, których autorem nie jest Tyler Bates.

22. Kserkses (Rodrigo Santorino) nie był początkowo w ogóle przymierzany do roli Kserksesa.

23. Specyficzna kolorystyka filmu nosi nazwę „the crush”.

24. „Efialtes” to po grecku „koszmar”.

25. Niektóre postacie w filmie mają przycięte brody. W tamtych czasach było to nie do przyjęcia – przyciętą brodę nosił tchórz albo żałobnik.

26. Intro do granej pod koniec ścieżki „Message for the Queen” zaczerpnięto ze starej bułgarskiej pieśni folkowej „Zajdi, zajdi jasno slance”.

27. Postać Diliosa jest częściowo prawdziwa. Według historyka Herodota, Dilios – a raczej jego pierwowzór Arystodemus _ jako jedyny przeżył bitwę pod Termopilami, ponieważ został zwolniony ze służby przez Leonidasa ze względu na infekcję oka (nie ranę, jak ma to miejsce w filmie).

28. Leonidas mówi o Ateńczykach jako o „miłośnikach chłopców”. Prawda jest jednak taka, że to w szeregach armii spartańskiej szerzył się homoseksualizm, jako że wojownicy zmuszeni byli do przebywania w swoim towarzystwie dopóki nie osiągnęli 30 lat.

29. Na potrzeby filmu stworzono fragment przypominający skałę, którego używano do kręcenia scen pod różnymi kątami.

30. W filmie ani razu nie pada imię Królowej Gorgo.

31. W 10. minucie i 15. sekundzie na dachu widać perskiego kota.

32. W filmie jako aktor zadebiutował Michael Fassbender.

Źródłosłów: http://www.imdb.com/title/tt0416449/trivia

Post w kategorii Film z tagami .